Bydgoszcz
7C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 7 • L 7
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPrzez Bydgoszcz mają kursować pociągi Praga – Gdynia. Połączenie było tematem rozmów w ratuszu
Dworzec Bydgoszcz Główna
23.07.2021 | 19:34

Przez Bydgoszcz mają kursować pociągi Praga – Gdynia. Połączenie było tematem rozmów w ratuszu

Na zdjęciu: Istnieje szansa, że za kilkanaście miesięcy z Bydgoszczy Głównej pojedziemy aż do Pragi.

Fot. ED/archiwum

Koleje Czeskie oraz prywatny przewoźnik zza południowej granicy – RegioJet – chcą uruchomić połączenia z Pragi do Gdyni. Oba pociągi mają kursować przez Bydgoszcz. Plany stworzenia połączenia były też tematem piątkowych rozmów zastępcy prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla z ambasadorem Czech w Polsce Ivanem Jestrabem.

O planach utworzenia połączenia ze stolicy Czech do Trójmiasta już w lutym informował branżowy portal Rynek Kolejowy. W ostatnich dniach spekulacje potwierdziło czeskie ministerstwo transportu. Jak podał serwis zdopravy.cz., resort opublikował na europejskiej platformie zamówień ogłoszenie dotyczące przekazania w ręce operatora České dráhy połączeń na korytarzu Praga – Wrocław – Gdynia. Oznacza to, że na jego trasie znalazłaby się Bydgoszcz. – Kursy mają rozpocząć się w grudniu 2023 roku – powiedział cytowany przez zdopravy.cz rzecznik czeskiego ministerstwa transportu.

Pociąg na terenie Polski jechałby prawdopodobnie w kategorii IC. Z Wrocławia uzupełniłby ofertę pociągów kursujących do Trójmiasta lub zastąpiłby jeden z kursujących na tej trasie składów. Tabor do tego połączenia wystawialiby prawdopodobnie Czesi. Przy założeniu pełnego wykorzystania efektów modernizacji linii Wrocław – Poznań, pełną trasę pokonałby w około 9 godzin – podał Rynek Kolejowy. Jak dodają jego dziennikarze, połączenie mogłoby zostać uruchomione wcześniej, ponieważ w Polsce trwa już proces certyfikacji nowoczesnych wagonów Viaggio.

Temat uruchomienia połączenia Praga – Gdynia został poruszony także podczas piątkowej wizyty ambasadora Czech w Polsce w Bydgoszczy. – Koleje czeskie chcą uruchomić połączenie Praga – Gdynia przez Bydgoszcz. O tym oraz m.in. o kontrakcie PESY miałem zaszczyt rozmawiać w imieniu prezydenta Rafała Bruskiego z ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce Ivanem Jestrabem – przekazał zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.

Trasą z Pragi do Trójmiasta przez stolicę województwa kujawsko-pomorskiego jest też zainteresowany inny czeski przewoźnik – prywatna spółka RegioJet. Wśród jej ambitnych planów dotyczących polskiego rynku wymienia się również uruchomienie pociągów przez Bydgoszcz. Kursy ze stolicy Czech do Gdyni miałyby ruszyć – jak informuje portal zdopravy.cz – w grudniu 2022 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści