Przy Rybim Rynku wciąż trwają prace. Co z repliką żurawia?
Dodano: 01.05.2025 | 11:10Na zdjęciu: Prace przy Rybim Rynku wykonywane przez Betpol obejmują m.in. wykonanie odwodnienia liniowego oraz ułożenie nawierzchni z desek z drewna egzotycznego (garapa)
Fot. ZDMiKP
Zniszczony przystanek Bydgoskiego Tramwaju Wodnego przy zrewitalizowanym Rybim Rynku jest w trakcie modernizacji. Jeszcze przed wakacjami pojawią się tam wygodne leżaki, a w przyszłości stanie model żurawia portowego, który będzie nawiązywał do historii tego miejsca.
Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, prace wykonywane przez Betpol obejmują wykonanie odwodnienia liniowego oraz ułożenie nawierzchni z desek z drewna egzotycznego (garapa). – Wcześniej zdemontowaliśmy wysłużoną konstrukcję przystanku tramwaju wodnego. Na nabrzeżu ustawiony został już nowy infokiosk, w którym będzie można sprawdzić godziny kursowania „Słonecznika” oraz zapoznać się z liczbą dostępnych biletów. Nowością będą także leżaki, na których będzie można wygodnie poczekać na rejsy. Większość prac budowlanych powinna zakończyć się na początku maja – dodaje Katarzyna Muszyńska, rzeczniczka zarządu.
W ramach zadania drogowcy zlecili także odnowienie trzech latarni projektu Stanisława Lejkowskiego, które zostały już zdemontowane. Oprawy, w kształcie białych kul, będą zgodne z oryginałem. Przypomnijmy, że Lejkowski – autor Pomnika Tysiąclecia, mebli produkowanych w BFM czy wnętrz kilku obiektów użyteczności publicznej w Bydgoszczy – w ubiegłym roku został laureatem Bydgoskiego Autografu.
– Przygotowujemy się do wykonania fundamentu pod replikę portowego żurawia, który stał w tym miejscu wiele lat temu. Dzięki temu nawiążemy do historii tego miejsca. Wstępna koncepcja żurawia została już opracowana przez pracowników Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Trwają ostatnie ustalenia, co do szczegółów projektu, niezbędnych do ogłoszenia przetargu i realizacji dźwigu – dodaje Muszyńska. Poza obiecywanym żurawiem, na Rybim Rynku ma stanąć również rzeźba śledziarki, nawiązująca do handlu rybami na placu – w tym temacie zapadła jednak cisza, dlatego wrócimy do niego po majówce.
Rewitalizacja Rybiego Rynku zakończyła się w zeszłym roku. W miejsce parkingu powstał plac z ławkami, stylowymi latarniami i niewielką ilością zieleni. Jego przestrzeń dominuje róża wiatrów z kamiennej kostki. Dodajmy, że projekt był realizowany w ramach dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg; miasto uzyskało środki na przebudowę ulic na Starym Mieście; koniecznością było jednak przedstawienie gotowej dokumentacji, stąd wykorzystano 15-letnie projekty pochodzące z końcówki prezydentury Konstantego Dombrowicza. To zdecydowało o tym, że Rybi Rynek jest daleki od ideału.
Dodajmy, że zadanie obejmujące przebudowę m.in. Grodzkiej, Przy Zamczysku czy Pod Blankami rozszerzono o przebudowę ulicy Karmelickiej (dojazd do powstającego IV kręgu Opery Nova) oraz remont ulicy Podwale.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przejazd przy Klaryskach i przejście przy czwartym kręgu. Na Focha nadchodzą zmiany