Bydgoszcz
2C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 3 • L 1
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPrzygarnij drzewo za darmo! Niezwykła akcja stowarzyszenia MODrzew i Archiwum Państwowego
modrzew bydgoszcz
19.06.2020 | 10:13

Przygarnij drzewo za darmo! Niezwykła akcja stowarzyszenia MODrzew i Archiwum Państwowego

Na zdjęciu: Grafika promująca akcję "Przygarnij drzewo".

Fot. mat. prasowe

W czwartek, 25 czerwca mieszkańcy Bydgoszczy będą za darmo mogli odebrać małe drzewa do posadzenia na działce lub w ogrodzie. Będzie to pierwsza odsłona akcji “Przygarnij drzewo”, organizowaną przez Stowarzyszenie MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy przygotowuje się do budowy nowej siedziby przy ulicy Karłowicza. Obecnie teren przyszłej inwestycji jest porośnięty przez drzewa – część z nich zostanie zachowana i będzie ozdobą nowej inwestycji, ale część będzie musiała zostać wycięta, ponieważ rośnie na terenie przyszłego budynku. Członkowie stowarzyszenia MODrzew chcą ochronić jak najwięcej roślin – w maju, za zgodę archiwum, odwiedzili działkę i przy udziale dr hab. Katarzyny Marcysiak dokonali oceny drzew, które nadają się do przesadzenia.

W czwartek, 25 czerwca o godz. 17:00 organizacja zaprasza mieszkańców na ulicę Karłowicza 15 na pierwszą odsłonę akcji „Przygarnij Drzewo”. Na miejscu każdy chętny będzie mógł odebrać od wolontariuszy drzewo rosnące na terenie przyszłego gmachu archiwum. MODrzew zachęca także do udziału osoby, które nie posiadają własnego ogrodu. – Zapytaj swoją spółdzielnię, wspólnotę, zaprzyjaźnioną firmę lub po prostu napisz nam o miejscu, w którym Twoim zdaniem drzewa mogłyby się czuć dobrze – informuje organizacja. Zgłoszenia o chęci przyjęcia drzew należy kierować mailowo na adres: zielonomi@modrzew.org.pl

W pierwszej kolejności będziemy przesadzać małe drzewka, które nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu. Musimy też mieć na uwadze jeże, które zamieszkują działkę i są pod ochroną. Osoby, które będą chciały odebrać w czwartek drzewo nie będą mogły wejść na działkę. Miejsce odbioru drzewek wskażą nasi wolontariusze – mówi Marzena Błaszczyk, przewodnicząca stowarzyszenia MODrzew. Społecznicy podkreślają, że o otrzymane drzewo trzeba będzie zadbać – zwłaszcza na początku, kiedy będzie dostosowywać się do nowych warunków. W miejscu, gdzie będzie sadzone drzewo nie mogą przebiegać instalacje wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze czy gazowe.

Czy wszystkie drzewa rosnące na terenie inwestycji uda się ocalić? – To będzie zależeć od tego, czy zgłoszą się chętni. W przypadku większych drzew, które będziemy próbować przesadzać w dalszej kolejności wszystko zależy od możliwości technicznych – mówi Błaszczyk. Niektóre drzewa – te o obwodzie ponad 100 cm – nie mogą być przesadzane.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści