Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITesty na koronawirusa w Bydgoszczy. Więcej punktów i nowe godziny otwarcia
14.11.2021 | 19:50

Testy na koronawirusa w Bydgoszczy. Więcej punktów i nowe godziny otwarcia

Na zdjęciu: Nowy punkt wymazowy otwarto przy ul. 3 Maja.

Fot. Szymon Fiałkowski

W kończącym się właśnie tygodniu uruchomiony został nowy punkt wymazowy na terenie Bydgoszczy, a niektóre z dotychczas funkcjonujących są otwarte częściej. To odpowiedź na wzrost liczby wykonywanych testów na obecność koronawirusa.

Nadejście „czwartej fali” epidemii przejawia się nie tylko w liczbie zakażeń, ale też w liczbie przeprowadzanych testów. Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim jest ich wykonywanych średnio 4 tysiące na dobę. Co piąty daje wynik pozytywny. Wszystko to sprawia, że w punktach wymazowych zaczęły tworzyć się kolejki, o czym tydzień temu poinformował nas jeden z czytelników. – W tej chwili otwarty jest tylko punkt przy Meysnera, który jest praktycznie poza miastem. W kolejce stoi kilkadziesiąt osób – pisał nam czytelnik.

Rzeczywiście, jeszcze w poprzednim tygodniu bywały momenty, kiedy testowano jedynie w Smukale. W Bydgoszczy funkcjonowało bowiem sześć punktów wymazowych, ale otwarte były one tylko przez 2-3 dni w tygodniu po około 2-3 godziny. Na przykład w czwartek można było zbadać się tylko między 10:30 a 12:30 przy Meysnera lub od 14:30 do 16:30 w Centrum Onkologii. Tego dnia nie działał żaden punkt w centrum miasta. Dla porównania: w październiku ubiegłego roku również funkcjonowało sześć punktów, ale wszystkie były otwarte codziennie.

–  Liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z placówkami  medycznymi, które tworzą punkty wymazowe i  elastycznie reagujemy na pojawiające się w tym zakresie potrzeby – powiedziała nam w środę rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ Barbara Nawrocka, dodając, że szczególna uwaga zwracana jest na powiaty i miejscowości, gdzie występuje wzrost zachorowań.

Jej słowa potwierdza zmiana w harmonogramie działania punktów wymazowych na terenie Bydgoszczy. W środę otwarto nowy punkt w samym centrum miasta – przy ul. 3 Maja 6. Jest otwarty siedem dni w tygodniu.  Ponadto, niektóre z funkcjonujących już wcześniej placówek wydłużyły czas pracy. Codziennie można przebadać się teraz także przy stadionie Zawiszy.  – Planujemy uruchomienie kolejnych punktów w Bydgoszczy – dodaje Nawrocka.

Na terenie województwa działa łącznie 31 punktów stacjonarnych. NFZ dysponuje również dziesięcioma mobilnymi zespołami wymazowymi wykonującymi testy w domach pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie udać się do punktu wymazowego. Prośbę o zgłoszenie do punktu mobilnego  należy przekazać swojemu lekarzowi POZ.

Pacjenci, którzy mają wystawione e-skierowanie na wymaz mogą zgłosić się do wybranego przez siebie punktu wymazowego w godzinach jego pracy. Można również zarejestrować się na test poprzez formularz internetowy  https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zarejestruj-sie-online-na-test-na-covid-19. – Po wystawieniu skierowania z systemu eKolejka  otrzymamy SMS z proponowanym miejscem oraz godziną testu. Dzięki temu unikniemy kolejki w punkcie wymazowym. Jeśli nie udamy się na test we wskazanym miejscu i terminie, możemy skorzystać z dowolnego innego punktu pobrań. Wtedy jednak obowiązuje nas  kolejka oczekujących do punktu wymazowego – wyjaśnia Nawrocka

Punkty wymazowe w Bydgoszczy [kliknij, aby pobrać listę]

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści