Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
2C
Czw
4C
Pt
1C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRadni jednomyślni w sprawie platformy multimodalnej. Stanowisko trafi do marszałka
22.08.2018 | 14:30

Radni jednomyślni w sprawie platformy multimodalnej. Stanowisko trafi do marszałka

Na zdjęciu: Platforma multimodalna ma powstać w rejonie stacji Bydgoszcz Emilianowo.

Fot. Stanisław Gazda

Na środowej sesji rada miasta przyjęła stanowisko odnośnie zabezpieczenia terenu przy stacji Bydgoszcz Emilianowo w celu realizacji na nim platformy multimodalnej. Inwestycje ma powstać w najbliższych latach z inicjatywy PKP SA.

Wieloletnie starania na rzecz ulokowania w Bydgoszczy platformy multimodalnej – czyli węzła, umożliwiającego przeładunek towarów z jednego środka transportu (np. z pociągu) na inny (np. na ciężarówkę) – przynoszą pierwsze, namacalne efekty. Dziś rada miasta przyjęła przygotowane przez Miejską Pracownie Urbanistyczną stanowisko, w który apeluje o uwzględnienie w planie województwa oraz uchwale dotyczącej obszaru chronionego krajobrazu Wydm Kotliny Bydgosko-Toruńskiej potrzeby realizacji terminalu przeładunkowego w pobliżu stacji Bydgoszcz Emilianowo.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jeden krok dla radnych wielkim skokiem dla Bydgoszczy. Jest szansa na budowę terminalu przeładunkowego

Terminal, zgodnie z oczekiwaniami bydgoskich społeczników, ma powstać przy stacji, położonej na trasie linii kolejowej nr 201 – zwanej magistralą węglową, będącej częścią korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk (CE-65). Atutem Emilianowa jest bliskość drogi krajowej nr 10, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i portu lotniczego. Stanowisko, przyjęte przez radnych, podkreśla wyżej wymienione zalety tej lokalizacji.

Przyjęcie apelu do władz województwa wiążę się z zaawansowaniem prac PKP SA nad planem realizacji platformy multimodalnej. Wiosną prezes PKP SA Mirosław Antonowicz stwierdził, że spółka wraz z ministerstwem rozwoju przymierza się do stworzenia portu przeładunkowego w Bydgoszczy. 16 sierpnia PKP SA przesłały do ratusza pismo, w którym poinformowało o planach ulokowania terminalu w Emilianowie. Jak możemy się dowiedzieć z przyjętego stanowiska, państwowa firma prowadzi obecnie intensywne prace analityczne w zakresie potoków ładunków oraz skomunikowania ruchu drogowego obsługującego planowany terminal.

Radni jednomyślnie przyjęli stanowisko w sprawie platformy multimodalnej. Teraz trafi ono do władz województwa. – Będziemy zabiegać o to, aby sejmik województwa nie zablokował tej szansy na rozwój Bydgoszczy – podkreślił prezydent Rafał Bruski.

Radni przyjęli też uchwały w sprawie obszarów chronionego krajobrazu. Dzięki tej decyzji radni zaapelowali o zmianę granic owych obszarów, co ułatwi zabudowę m. in. terenów na Opławcu czy Smukale.


Powiązane treści