Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Radni nadadzą nazwę kładce nad Brdą. Wniosek złożyli społecznicy z Czyżkówka

Dodano: 21.04.2021 | 13:00

Na zdjęciu: Kładka łącząca Czyżkówko z Jachcicami powstała przy okazji budowy ciepłociągu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na kwietniowej sesji radni rady miasta podejmą decyzję w sprawie nadania nazwy kładce łączącej Czyżkówko z Jachcicami. Przeprawa, powstała przy okazji inwestycji Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ma nosić nazwę Kładka nad Bluszczową Rzeką.

Kładka pieszo-rowerowa, powstała na przedłużeniu ulic Jednostronnej i Świekatowskiej, została oddana do użytku kilkanaście miesięcy temu. Jest ona elementem inwestycji KPEC, obejmującej budowę sieci łączącej miejski system ciepłowniczy z dotychczas niezależnym systemem ciepłowniczym osiedla Osowa Góra. Dla dobra mieszkańców i turystów, przy okazji budowy ciepłociągu wykonano kładkę pieszo-rowerową nad Brdą. Zadanie pochłonęło siedem milionów złotych.


CZYTAJ TAKŻE: Nowe informacje w sprawie budowy czwartego kręgu Opery Nova. Bruski porozumiał się z Całbeckim w kwestii finansowania 


Przeprawa łącząca Czyżkówko z Jachcicami dotąd nie miała swojego patrona, lecz na najbliższym posiedzeniu rada miasta przyjmie uchwałę w sprawie nadania jej nazwy Kładka nad Bluszczową Rzeką. Wniosek w tej sprawie skierowało stowarzyszenie Bluszczowa Rzeka, którego siedziba mieści się przy ulicy Koronowskiej. Jest ono zaangażowane m.in. we wspieranie inicjatyw sportowych. Członkowie organizacji przekonują, że nazwa „Kładka nad Bluszczową Rzeką” przyczyni się do promocji miasta jako ośrodka związanego z Brdą, ale też Wisłą i Kanałem Bydgoskim.

Do nazwy „Bluszczowa Rzeka” nawiązywało wiele osób związanych z Bydgoszczą, m.in. pisarz Tadeusz Nowakowski, malarz Leon Wyczółkowski czy historyk Sebastian Malinowski. W przekonaniu wnioskodawców nadanie wyżej wymienionej nazwy otworzy szansę na wyjątkowe kojarzenie kładki z bogactwem kulturowym oraz wyeksponuje piękno bydgoskiej Brdy, zachęcając do korzystania z jej szlaku – czytamy w projekcie uchwały.

Poparcie dla propozycji nazwy przeprawy wyraziły m.in. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy czy Rada Osiedla Czyżkówko. Radni podejmą decyzję w tej sprawie na sesji, której termin zaplanowano na 28 kwietnia.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Byd_man
Byd_man
2 lat temu

Ciekawe czy któryś z radnych wybrał się w okolice kładki. Dumnie otwarta, nazwa piękna, a otoczenie jak na wysypisku śmieci. Może uda się pomalować trawę na przyjazd delegacji z tabliczką??

Jacek
Jacek
2 lat temu

historycznie miejsce od strony Jachcic ma nazwę ” Nad Lewiną” . dlaczego nie ma uchwały rady osiedla Jachcic. Wiem , że poparcie tej właśnie nazwy rada osiedla wyraziła.A co z poparciem mieszkańców?