Bydgoszcz
15C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 15 • L 15
17C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
15C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadni o decyzji wojewody ws. ul. Lecha Kaczyńskiego. „Bogdanowicz realizuje przykaz z góry”
Rozstrzygnięcie Nadzorcze wojewody
30.01.2018 | 15:05

Radni o decyzji wojewody ws. ul. Lecha Kaczyńskiego. „Bogdanowicz realizuje przykaz z góry”

Na zdjęciu: Rozstrzygnięcie Nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego o nieważności uchwały Rady Miasta Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Wczorajsze unieważnienie przez wojewodę kujawsko-pomorskiego uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie zmiany nazwy ulic Al. Planu 6-letniego oraz Przodowników Pracy, wywołało lawinową reakcję naszych Czytelników. My zapytaliśmy kilku bydgoskich radnych, co oni sądzą o decyzji Mikołaja Bogdanowicza.

IRENEUSZ NITKIEWICZ (SLD): – Już od samego rana odebrałem kilka telefonów od mieszkańców z pytaniem, kim jest wojewoda kujawsko-pomorski: czy jest posłusznym poleceniom partyjnym działaczem PiS, czy reprezentantem i realizatorem woli mieszkańców? Swoją decyzją pokazał dobitnie, jak bardzo liczy się z tymi ostatnimi. Szkoda, że tak się stało… Tylko, czy aby na tej zawierusze nie cierpi autorytet i poważanie, jakim cieszył się prezydent Lech Kaczyński? Robienie z niego na siłę patrona sprawia, że oczekiwany efekt – czci i pamięci, zmieniony zostanie w niechęć i odrzucenie…

AGNIESZKA BĄK (PO): – Nie od dziś odnoszę wrażenie, że cała ta ustawa dekomunizacyjna powstała po to, żeby w każdym polskim mieście pojawiła się ulica Lecha Kaczyńskiego. Protesty w związku z tym w kilku aglomeracjach naszego kraju, w tym również w naszym mieście, pokazują, że społeczeństwo nie wyraża zgody na kult postaci. Samo zaś posunięcie wojewody kujawsko-pomorskiego było do przewidzenia. Bogdanowicz, podobnie jak inni wojewodowie, po prostu realizuje przykaz z góry i robi to bardzo konsekwentnie.

MIROSŁAW JAMROŻY (PiS): – Już w trakcie sesji Rady Miasta Bydgoszczy sygnalizowaliśmy, że jeżeli uchwała w sprawie zmiany nazw ulic zostanie przyjęta, to stanie się to z akceptacją wady prawnej i byłoby co najmniej dziwne, gdyby wojewoda jej nie unieważnił. Tak też się stało. Ja się bardzo cieszę, że będzie w naszym mieście ulica, która będzie mieć za patrona tak szlachetną postać, jaką był Prezydent Lech Kaczyński. Ja już kiedyś powiedziałem, że prof. Lech Kaczyński zasługuje na każdą ulicę, tylko czy każda ulica zasługuje na niego?…

JANUSZ CZWOJDA (PO), przewodniczący Zespołu ds. Nazewnictwa Miejskiego: – No cóż, zaskoczenia w tej decyzji nie ma. Wojewoda skorzystał z przysługującego mu prawa. Całe szczęście, że w tej grze jest jeszcze ruch po stronie rady miasta, z którego na pewno skrzętnie skorzysta. Mnie trudno jest się zgodzić z zarzutem, że podjęcie ustawy nastąpiło z istotnym naruszeniem prawa, że nie było konsultacji społecznych oraz że brak opinii Rady Osiedla Kapuściska – były rzeczywiście aż tak istotnymi przesłankami do unieważnienia uchwały rady miasta.


Powiązane treści