Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 2 • L -1
1C
Sr
-1C
Czw
0C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadni PiS chcą zwiększenia bonifikat mieszkaniowych. Szabelska: Byłby to doskonały prezent dla mieszkańców
Grażyna Szabelska, Jerzy Mickuś _ SF
21.12.2018 | 11:43

Radni PiS chcą zwiększenia bonifikat mieszkaniowych. Szabelska: Byłby to doskonały prezent dla mieszkańców

Szymon Fiałkowski | s.fialkowski@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: O zmianach w bonifikatach mówili radni PiS: Grażyna Szabelska i Jerzy Mickuś.

Fot. Szymon Fiałkowski

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, aby prezydent Rafał Bruski podwyższył przyznane bonifikaty związane z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności.

– Radni uchwalili bonifikaty w wysokości 60%, gdy opłata jest jednorazowa – przypomina wiceprzewodnicząca klubu radnych PiS Grażyna Szabelska. Mówi, że radni Prawa i Sprawiedliwości proponowali, by taka bonifikata wynosiła 90%, ale ta propozycja przez rządzących została odrzucona. Szabelska zauważa, że w tym kierunku zaczynają iść inne miasta. Tak jest choćby w Warszawie, gdzie w czwartek podczas burzliwej dyskusji na sesji, tamtejsi radni zgodzili się na powrót do bonifikaty w wysokości 98%. – My chcemy, żeby pan prezydent rozważył przynajmniej wysokość 90% bonifikaty – dodaje Szabelska.

Radni PiS stoją na stanowisku, że tak wysoka bonifikata byłaby korzystna zarówno dla mieszkańców, jak i władz miasta. – Im szybciej proces uwłaszczeniowy się zakończy, tym również mniejsze będą koszty administracyjne jej przeprowadzenia – zwraca uwagę. Zauważa, że takie procesy czasami trwają przez wiele lat. – Byłby to doskonały prezent dla mieszkańców Bydgoszczy – dodaje. Jakie jest uzasadnienie tej uchwały? – Ocena skutków regulacji nie powoduje wydatkowania środków finansowych z urzędu miasta, a w mieście jest ok. 33 tysięcy użytkowników wieczystych gruntów – mówi Jerzy Mickuś. W jego opinii, zwiększenie bonifikaty byłoby też korzystne dla wspólnot mieszkaniowych.

Podczas konferencji prasowej zauważono jednak, że takie bonifikaty należące do Skarbu Państwa wynoszą 60%. Jak do tego odnieśli się radni? – Ustawodawca umożliwił samorządom, że te mogą samodzielnie regulować bonifikaty dla mieszkańców – powtarza Szabelska i przytacza, że w Bydgoszczy stawki czynszu za mieszkania należą do jednych z największych w kraju.

Jak na tę kwestię zapatruje się miasto? – W Bydgoszczy bonifikaty są równe tym zaproponowanym przez rząd i ich wysokość jest uzależniona od decyzji na szczeblu rządowym. W przypadku ich zmiany miasto dostosuje wysokość bonifikat, aby były takie same jak ustawowe – odpisała rzecznik ratusza Marta Stachowiak.


Powiązane treści