Bydgoszcz
3C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H 3 • L 3
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
6C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadni zdecydowali. Będzie dofinansowanie dla in vitro
29.03.2017 | 22:49

Radni zdecydowali. Będzie dofinansowanie dla in vitro

Radni zaakceptowali w środę dofinansowanie dla metody in vitro w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Gdy dr n. med. Jerzy Kąkol mówił o in vitro, większość radnych koalicji opuściła salę.

Fot. ST

Podczas środowej sesji rady miasta przyjęto uchwałę dotyczącą in vitro autorstwa m.in. .Nowoczesnej. Program zakłada, że do 2020 roku miasto będzie wspierać pary starające się o dziecko.

Zanim radni zajęli się projektem uchwały w sprawie in vitro, wystąpił dr n. med. Jerzy Kąkol z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy. – Rozpętała się prawdziwa walka o kasę prowadzona przez grupę ludzi, którzy z ludzkiego nieszczęścia zrobili sobie niezwykle dochodowy interes – mówił. Jak podkreślał, in vitro to nie działania lecznicze, a technika hodowlana od dawna stosowana u zwierząt. Na zakończenie stwierdził, że pieniądze powinny zamiast na in vitro trafiać na  inne metody, które naprawdę mogą  wyleczyć niepłodność.

W dalszej części sesji głos zabrał poseł Michał Stasiński, który przedstawił projekt autorstwa .Nowoczesnej, stowarzyszenia „Nasz Bocian” oraz profesora Wiesława Szymańskiego. Sprawa trafiła do ratusza w połowie maja ub. roku, a w sierpniu radni skierowali ją do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Formalności sprawiły jednak, że dopiero teraz można było przyjąć odpowiednią uchwałę.

Zgodnie z przyjętą w środę uchwałą w tym roku miasto przekaże na realizację programu 250 tysięcy złotych,w latach 2018-2019 – po 500 tys., a w ostatnim roku ponownie 250 tys. zł. Dodatkowo promocja działań ma kosztować 25 tys. zł. Teraz uchwałę musi jeszcze zaopiniować wojewoda. W Bydgoszczy liczbę niepłodnych mieszkańców miasta ocenia się na nieco ponad 12 tys. osób, co przekłada się na ok. 240 par mogących skorzystać z metody in vitro.


Powiązane treści