Rafał Bruski napisał list do nauczycieli. Wyjaśnia, co z wynagrodzeniem za czas strajku
Dodano: 10.04.2019 | 10:30Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski wystosował w środę list do protestujących nauczycieli.
Fot. SG
W środę mimo strajku nauczycieli uczniowie przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Tego samego dnia prezydent Rafał Bruski skierował list do protestujących pracowników oświaty.
W ostatnich dniach trwały starania kuratorium oświaty i urzędu miasta, aby skompletować komisje egzaminacyjne we wszystkich placówkach, w których ma odbyć się test gimnazjalny. Przed godz. 18 ratusz zakomunikował, że się udało i w środę egzamin prawdopodobnie odbędzie się. – Nawet jeżeli będą wadliwe komisje, to zachęcam do przeprowadzenia egzaminu i opisania sytuacji, by to Centralna czy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna oceniła prawidłowość jego przeprowadzenia – mówił prezydent.
W środę Bruski wystosował list do nauczycieli, w którym poparł ich działania. – W pełni rozumiem Państwa dążenia do podniesienia nieadekwatnych do wykonywanej pracy wynagrodzeń oraz solidaryzuję się z Państwem w tej trudnej formie protestu, która niewątpliwie jest aktem uzasadnionego sprzeciwu wobec lekceważenia i niedoceniania pracy nauczycieli – napisał Bruski, dodając, że nauczyciele mogą odczuwać niesprawiedliwość czy nawet upokorzenie, gdy widzą, że rząd składa obietnice kierowane do potencjalnych wyborców, ale nie do nich.
Zdaniem Bruskiego to strona rządowa mogła zapobiec zamieszaniu związanemu z organizacją egzaminów gimnazjalnych, ale najwyraźniej nie miała takiej woli, a teraz próbuje przerzucić odpowiedzialność na nauczycieli, dyrektorów i samorządy. – Dyrektorzy szkół, kierując się dobrem uczniów oraz ustawowymi obowiązkami, dołożyli wszelkich starań, żeby egzaminy odbyły się w zaplanowanym terminie. Nie oznacza to braku solidarności z Państwa postulatami i protestem. Wizerunek szkół w dalszej części protestu z pewnością na tym zyska – nie dając stronie rządowej pretekstu do oskarżeń o brak odpowiedzialności za uczniów.
Prezydent odniósł się także do konieczności potrącenia wynagrodzenia. Zapewnił nauczycieli, że wszystkie środki finansowe zaplanowane na ten cel w budżetach szkół pozostaną do dyspozycji dyrektorów. Będzie je można przeznaczyć w 2019 r. na zajęcia dodatkowe zgodnie z potrzebami uczniów i wolą nauczycieli.
– Wierzę, że mimo wielu trudności, emocji i wątpliwości, które z pewnością Państwu towarzyszą, uda się Państwu wytrwać w Waszych dążeniach i uzyskać godne warunki płacy i należny Państwu szacunek. Jestem z Wami całym sercem – zakończył Bruski.