Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 24 • L 18
19C
Sr
21C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
26C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRafał Bruski napisał list do nauczycieli. Wyjaśnia, co z wynagrodzeniem za czas strajku
Rafał Bruski
10.04.2019 | 10:30

Rafał Bruski napisał list do nauczycieli. Wyjaśnia, co z wynagrodzeniem za czas strajku

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski wystosował w środę list do protestujących nauczycieli.

Fot. SG

W środę mimo strajku nauczycieli uczniowie przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Tego samego dnia prezydent Rafał Bruski skierował list do protestujących pracowników oświaty.

W ostatnich dniach trwały starania kuratorium oświaty i urzędu miasta, aby skompletować komisje egzaminacyjne we wszystkich placówkach, w których ma odbyć się test gimnazjalny. Przed godz. 18 ratusz zakomunikował, że się udało i w środę egzamin prawdopodobnie odbędzie się. – Nawet jeżeli będą wadliwe komisje, to zachęcam do przeprowadzenia egzaminu i opisania sytuacji, by to Centralna czy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna oceniła prawidłowość jego przeprowadzenia – mówił prezydent.

W środę Bruski wystosował list do nauczycieli, w którym poparł ich działania. – W pełni rozumiem Państwa dążenia do podniesienia nieadekwatnych do wykonywanej pracy wynagrodzeń oraz solidaryzuję się z Państwem w tej trudnej formie protestu, która niewątpliwie jest aktem uzasadnionego sprzeciwu wobec lekceważenia i niedoceniania pracy nauczycieli – napisał Bruski, dodając, że nauczyciele mogą odczuwać niesprawiedliwość czy nawet upokorzenie, gdy widzą, że rząd składa obietnice kierowane do potencjalnych wyborców, ale nie do nich.

Zdaniem Bruskiego to strona rządowa mogła zapobiec zamieszaniu związanemu z organizacją egzaminów gimnazjalnych, ale najwyraźniej nie miała takiej woli, a teraz próbuje przerzucić odpowiedzialność na nauczycieli, dyrektorów i samorządy. – Dyrektorzy szkół, kierując się dobrem uczniów oraz ustawowymi obowiązkami, dołożyli wszelkich starań, żeby egzaminy odbyły się w zaplanowanym terminie. Nie oznacza to braku solidarności z Państwa postulatami i protestem. Wizerunek szkół w dalszej części protestu z pewnością na tym zyska – nie dając stronie rządowej pretekstu do oskarżeń o brak odpowiedzialności za uczniów. 

Prezydent odniósł się także do konieczności potrącenia wynagrodzenia. Zapewnił nauczycieli, że wszystkie środki finansowe zaplanowane na ten cel w budżetach szkół pozostaną do dyspozycji dyrektorów. Będzie je można przeznaczyć w 2019 r. na zajęcia dodatkowe zgodnie z potrzebami uczniów i wolą nauczycieli.

Wierzę, że mimo wielu trudności, emocji i wątpliwości, które z pewnością Państwu towarzyszą, uda się Państwu wytrwać w Waszych dążeniach i uzyskać godne warunki płacy i należny Państwu szacunek. Jestem z Wami całym sercem – zakończył Bruski.

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
JanJoannaAnitaWkurzona !!!Maniek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monika
Gość
Monika

To jak lekarz odchodzący w trakcie operacji, bo zarabia za mało. Tak i ci strajkujący nauczyciele. Szantaż przyszłością waszych uczniów… To nie odpowiedzialność i podłość. Za nieświadczenie pracy w zakresie wynikającym z podpisanej umowy, wynagrodzenie się nie należy. Panie Burski nie judź dalej.

Puotr
Gość
Puotr

To jak to jest? PIS łamie prawo a pan Bruski chce wydać w sposób nielegalny nasze pieniądze? Może ja sobie tego nie życzę? Nauczyciel podpisał umowę i zakres obowiązków więc ma się z tego wywiązać…. jeżeli tego nie robi to tak jak każdy pracownik, musi ponieść z tego tytułu konsekwencje…. s nie dodatkowe wynagrodzenie….za nie przychodzenie do pracy?

Maniek
Gość

Wiele się mówi o nauczycielach a co z paniami z obsługi szkół i przedszkoli kto stawi się za nimi to one powinny dostać 1000 zł podwyżki !!! Czas panie Bruski przyjrzeć się tej sprawie!

Wkurzona !!!
Gość
Wkurzona !!!

Kurcze, niech zajmie się lepiej dziećmi! Matki biorą wolne bo przedszkola pozamykane. Starsze dzieci siedzą same w domach bez obiadów! Kto dopłaci rodzicom do 100% wynagrodzenia! Jeszcze premie pozabierane! Nauczyciele oj stracili w moich oczach!
Teraz dzieci słuchają od rodziców, że nauczyciele to ….. Nie będą miały szacunku za grosz do nauczycieli. I mają rację !

Anita
Gość
Anita

Ludzie! Nauczyciele są w miejscu pracy, nie robią sobie „wolnego” w tym czasie. Naprawdę uważacie, że to MY krzywdzimy dzieci? Zobaczcie jaki jest chaos w systemie oświatowym!!!! To nie jest wina nauczycieli, że rodzice, którzy puścili dzieci do pierwszej klasy jako 6-latki teraz będą walczyć o miejsca w szkołach średnich ze starszymi rocznikami!!! Kto do tego doprowadził? Kto zmienia podstawę programową, lektury, wprowadza cały zamęt? Nauczyciele są zmuszani, żeby być elastycznymi cały ten czas. Poświęcają się, wspierają i trzymają za rękę jeśli trzeba. Drodzy rodzice!!! Nie wiecie wszystkiego o nauczycielach! Czy wiecie ile godzin śpią na wycieczkach? Ile godzin opracowują… Czytaj więcej »

Joanna
Gość
Joanna

A może dać te pieniądze rodzicom, którzy musieli wziąć urlopy, nie wypracują premii lub musieli zapłacić opiekunkom, bo nauczyciele nie mogli po prostu zorganizować dzieciakom opieki nie prowadząc zajęć dydaktycznych?

Jan
Gość
Jan

To nie jest strajk polityczny buhahaha

Powiązane treści