[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ranking „Gmina dobra do życia”. Białe Błota na 4 miejscu w województwie

Dodano: 23.01.2023 | 12:24

Na zdjęciu: Białe Błota zajęły czwarte miejsce w rankingu.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej zorganizował drugą edycję rankingu gmin, które są najlepsze do życia. Białe Błota wypadają całkiem nieźle.

W zestawieniu ujęto każdą z 2477 gmin w Polsce, analizując jakość życia ich mieszkańców na podstawie 63 tzw. wskaźników cząstkowych, opracowanych przez ekspertów z Polskiej Akademii Nauk.

Wszystkie te czynniki – np. działanie samorządów lokalnych, poziom edukacji, budżet własny w przeliczeniu na jednego mieszkańca – składają się na syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia. Wynik zdecydował, na którym miejscu uplasowała się dana gmina – im wyższa wartość, tym wyższe miejsce na liście.

Ranking został zaprezentowany w 5 kategoriach oraz w ujęciu wojewódzkim. Ścisłą czołówkę w rankingu tworzą gminy, które zajęły pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii oraz pierwsze miejsce w danym województwie.

W kategorii gminy z najwyższym Wskaźnikiem Jakości Życia według województw Gmina Białe Błota w regionie Kujaw i Pomorza uplasowała się na czwartym miejscu. Zaraz za Toruniem i Bydgoszczą oraz Gminą Osielsko, która zajęła pierwszą pozycję w skali województwa (trzecią w zestawieniu ogólnopolskim).

Według autorów klasyfikacji najwyżej uplasowały się gminy podmiejskie. Na pierwsze 20 miejsc było ich aż 15. Bliskie położenie dużych aglomeracji w znaczący sposób może podnosić jakość życia i łagodzić wysokie koszty suburbanizacji, czyli zjawiska polegającego na wyludnianiu się miast i rozwoju strefy podmiejskiej.

Chociaż Białe Błota nie trafiły na podium, to gmina jest zadowolona z wysokiego wyniku i zapewnia, że będzie się rozwijać, by spełnić oczekiwania swoich mieszkańców.

Ranking „Gmina dobra do życia”. Białe Błota na 4 miejscu w województwie
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jusew
jusew
5 dni temu

Prima aprillis dopiero 1 kwietnia.