Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ranking szkół średnich „Perspektywy”: „Elektronik” na podium, słabsza pozycja bydgoskich liceów

Dodano: 10.01.2018 | 10:38

W zestawieniu znalazło się trzynaście bydgoskich szkół średnich.

Na zdjęciu: Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych po raz kolejny znalazł się w ścisłej czołówce najlepszych techników w kraju.

Fot. archiwum

„Perspektywy” opublikowały 20. jubileuszowy ranking szkół średnich w Polsce. Sprawdzamy, jakie bydgoskie szkoły znalazły się w czołowej pięćsetce najlepszych liceów i techników.

Zestawienie szkół średnich jest tworzone przez redakcje miesięcznika od 1999 roku. Na pozycję liceum bądź technikum mają wpływ takie czynniki jak wyniki matur, olimpiad przedmiotowych oraz egzaminów zawodowych. Obecnie najważniejszym kryterium oceny liceów są wyniki egzaminu dojrzałości z przedmiotów dodatkowych – w przypadku techników równie ważne są wyniki egzaminu zawodowego. Ranking uwzględnia szkoły, w których ubiegłoroczną maturę zdawało minimum 12 osób, oraz w których wyniki średnie egzaminu z języka polskiego i matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.

Najlepszą pozycję wśród bydgoskich szkół wyższych po raz kolejny uzyskało Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych. Ubiegłoroczny zwycięzca rankingu techników tym razem zajął drugie miejsce. „Elektronik” od kilku lat utrzymuje się w czołówce rankingu – w 2015 roku był trzeci, a w 2016 – czwarty. O komentarz do wyników poprosiliśmy wicedyrektora ZSE Piotra Siwka.

– Trudno mówić, byśmy się z tego nie cieszyli. Przez kolejnych siedem  lat jesteśmy w czołówce. Nas to cieszy, ale myślimy o szkole nieco inaczej, pod kątem tego, aby każdy nasz uczeń zdał maturę, egzaminy zawodowe i znalazł pracę. Robimy porównania z innymi szkołami branżowymi – w tym roku zwyciężyło technikum z Nowego Sącza, wysoko jest też szkoła z Krakowa. Przyglądamy się im. Zawsze patrzymy jednak z perspektywy ucznia, nie z perspektywy rankingu – komentuje Siwka.

Bardzo dobry wynik uzyskało Technikum Ekonomiczne nr 1. Kapituła „Perspektyw” uplasowała je w zestawieniu na 25. pozycji. W poprzednim roku szkoła zajęła 63 miejsce.

To jest święto szkoły. Zaplanowaliśmy w piątek uroczystość, na której będziemy smakować sukces. Cieszymy się, bo zanotowaliśmy w tym roku spory progres. To jest efekt wspólnego wysiłku uczniów, nauczycieli i rodziców. To jest super, bardzo motywujące, zwłaszcza że kryteria są bardzo obiektywne – obejmują między innymi egzaminy maturalne – stwierdziła dyrektor Joanna Wójt.

Na 53. miejscu znalazło się Technikum Hotelarskie w Zespole Szkół Gastronomicznych (spadek z 24. pozycji). 92. miejsce zajęło Technikum Budowlane, 115. – Technikum Chemiczne, a ostatnim bydgoskim technikum sklasyfikowanym w rankingu jest Technikum Odzieżowo-Handlowe w Zespole Szkół Handlowych (209. miejsce).

„Perspektywy” słabiej niż w zeszłych latach oceniły licea ogólnokształcące. Najlepszym bydgoskim ogólniakiem jest po raz kolejny VI LO – w aktualnym rankingu zajmuje ono dopiero 44. miejsce, podczas gdy w poprzednich latach znajdowało się ono kolejno na 17., 27. i 29. miejscu.

I Liceum Ogólnokształcące zostało sklasyfikowane na 163. miejscu – to spadek o pozycję niżej w porównaniu z 2017 rokiem. 182. miejsce zajęło Liceum Towarzystwa Salezjańskiego, a 209. – II LO. Awans do najlepszej pięćsetki polskich liceów zanotowała Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (276. miejsce). Na liście znalazły się również I Katolickie LO (286. miejsce) i IV LO (349. miejsce).

Błażej Bembnista