Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ratusz: Banery wyborcze mogą wisieć na terenie parku kulturowego

Dodano: 02.10.2023 | 13:06

Na zdjęciu: Banery wyborcze kandydatów do Sejmu na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto.

Fot. SF

Kilkanaście dni temu radni PiS: Marcin Lewandowski i Szymon Róg złożyli pismo do prezydenta Rafała Bruskiego, w którym zwrócili uwagę na banery wyborcze wiszące na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto. Z odpowiedzi prezydenta wynika, że mogą one znajdować się na obszarze parku, ponieważ… pełnią funkcję informacyjną.

19 września radni Marcin Lewandowski i Szymon Róg podczas konferencji prasowej postanowili zwrócić uwagę na zapisy parku kulturowego, gdyż na jego terenie znajdują się niezgodne z zapisami uchwały plakaty kandydatów do Sejmu i Senatu; głównie repezentujących Koalicję Obywatelską. Przypomnijmy, że Park Kulturowy obejmuje Stare Miasto (obszar między Bernardyńską, Wałami Jagiellońskimi, Grudziądzka, Kordeckiego, Focha (bez terenu północnej pierzei i Opery Nova) oraz część Śródmieścia – ulicę Gdańską wraz z Parkiem Kazimierza Wielkiego i Placem Wolności.

W związku z tym przedstawiciele klubu PiS w radzie miasta złożyli interpelację do prezydenta Rafała Bruskiego, w której zwracają się z prośbą o podjęcie działań celem wyegzekwowania należytego przestrzegania uchwalonych zasad. Według uchwały, na terenie parku obowiązuje zakaz lokalizacji wszelkich nośników reklamowych, w tym informacji o kupnie/sprzedaży/wynajmie lokalu/nieruchomości. Wyjątkiem są m.in. szyldy, murale, retrościany, reklama mobilna na środkach komunikacji miejskiej, nośniki informujące o imprezach kulturalnych i sportowych organizowanych przez miasto Bydgoszcz oraz nośniki reklamowe o charakterze informacyjno-promocyjnym dotyczących działań z zakresu kultury, sportu lub projektów współfinansowanych ze środków zagranicznych, sporządzonych zgodnie z przepisami odrębnymi.

Jak się okazuje, przyjęta dwa lata temu przez radnych uchwała o parku kulturowym nie zabrania wieszania banerów wyborczych na terenie Starego Miasta i części Śródmieścia. – Zgodnie z art. 109 ustawy Kodeks wyborczy, każdy pochodzący od komitetu wyborczego upubliczniony i utrwalony przekaz informacyjny mający związek z zarządzonymi wyborami jest materiałem wyborczym, a nie reklamą – twierdzi prezydent Bruski.


CZYTAJ TAKŻE: Metropolia za pół ceny 2023 rozpoczęta! Zobacz listę zniżek


– Zakazy i ograniczenia dotyczące sytuowania nośników reklamowych i prowadzenia działań reklamowych, zawarte w uchwale w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto nie dotyczą materiałów wyborczych. Zasady umieszczania plakatów i haseł wyborczych na ścianach i w przestrzeni publicznej regulują przepisy art. 110 ustawy Kodeks wyborczy – dodaje.

Zgodnie z zapisem artykułu, plakaty i hasła wyborcze można umieszczać na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Czy jednak zapisy Parku Kulturowego Stare Miasto nie powinny obowiązywać wszystkich – zwłaszcza stanowiących prawo polityków – a nie tylko przedsiębiorców i mieszkańców tej części Bydgoszczy? Czeka nas zatem sytuacja, że na ulicy Jatki, parkingu Pod Blankami czy na placu Wolności co kilkanaście miesięcy będziemy oglądać banery polityków.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Witold
Witold
9 miesięcy temu

Je4ać PiS.