Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ratusz nie rezygnuje z budżetu obywatelskiego. Dla mieszkańców i przedsiębiorców

Dodano: 29.05.2020 | 18:05

Na zdjęciu: W 2020 roku odbędzie się kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Bydgoszczy.

Fot. archiwum

W 2020 roku mieszkańcy Bydgoszczy ponownie zagłosują na wybrane inwestycje w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na projekty przeznaczonych zostanie 16 milionów złotych.

– Mimo pandemii i mimo tego, że wszystkie samorządy poszukują oszczędności, pan prezydent Rafał Bruski podjął decyzję, że budżet obywatelski nie będzie działalnością, na której będziemy oszczędzali – mówił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Michał Sztybel, potwierdzając utrzymanie budżetu obywatelskiego na dotychczasowym poziomie 16 milionów złotych. – W czasie pandemii jest to też forma pomocy i zapewnienia stabilizacji na rynku dla lokalnych firm – mówił Sztybel, wyjaśniając, że ograniczenie budżetu obywatelskiego oznaczałoby w praktyce mniej ofert dla lokalnych firm, gdyż to właśnie one często zainteresowane są realizacją inwestycji w ramach BBO.

Mieszkańcy od 1 czerwca do 15 lipca będą mogli zgłaszać swoje projekty w trzech kategoriach: jako duże zadania ponadosiedlowe, zadania osiedlowe i małe projekty społeczne. Projekty ponadosiedlowe wymagają załączenia trzech uchwał rad osiedli. Przeznaczone na nie zostanie ponad 3 mln zł. Najwięcej środków – 12 mln – trafi na tradycyjne projekty osiedlowe. Wartość jednego z nich nie może przekroczyć 50 procent puli przeznaczonej na dane osiedle. Kolejna kategoria, czyli małe projekty społeczne to projekty nieinwestycyjne, których wartość nie może przekroczyć 38,6 tys. zł. Mogą to być inicjatywy dedykowane dzieciom, młodzieży czy seniorom. Z założenia mają to być działania z zakresu m.in. animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, ekologii, integracji i sportu. – To ważne, że w czasie pandemii mamy możliwość zastanowienia się nad kreowaniem najbliższego otoczenia, bo to właśnie daje budżet obywatelski – mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący rady osiedla Nowy Fordon Jan Kwiatoń.

Do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego projekt może zgłosić każda osoba, która najpóźniej w dniu złożenia wniosku skończyła 16 lat, zaś młodsi muszą dołączyć zgodę opiekuna prawnego. Wystarczy być mieszkańcem Bydgoszczy – nie trzeba być zameldowanym na terenie miasta. Projekty muszą mieścić się w zadaniach własnych gminy, a ich efekty muszą być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców. Teren, na którym projekt ma być realizowany musi należeć do miasta. Dyskutowano na temat realizacji projektów na terenach spółdzielni, ale na razie temat ten zdecydowano się odłożyć.

Każdy mieszkaniec może zgłosić 3 projekty osiedlowe, 3 projekty ponadosiedlowe, 3 małe projekty społeczne.  W przypadku potrzeby pomocy w przygotowaniu formularza zgłoszenia, można pisać na adres budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl lub dzwonić pod numer telefonu: 52-52-58-58-962,  52-58-58-926 lub 52-58-58-926.

Głosowanie mieszkańców będzie odbywać się między 20 listopada a 21 grudnia 2020 roku. Głosować będzie można na jeden wybrany projekt osiedlowy, jeden ponadosiedlowy i jeden mały projekt społeczny.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments