Ratusz pokazał koncepcję basenów otwartych. Wiele atrakcji na nowej Astorii
Dodano: 13.09.2018 | 13:33Na zdjęciu: Przykład basenu otwartego. Podobny powstanie na Astorii.
Fot. UMB
W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące basenów otwartych na nowej Astorii. Ratusz przedstawił, jak zmodernizowany teren ma wyglądać.
Baseny zajmą teren wzdłuż Brdy od Królowej Jadwigi do Żeglarskiej. Wydzielone zostaną cztery strefy. W pierwszej ulokowane będą dwa baseny pływackie o wymiarach 25×151 i 15×15, budynek szatni i punkt gastronomiczny. Następne strefa będzie przeznaczona na rekreację wodną – znajdą się tam basen dla dzieci do 5. roku życia, teren rekreacyjny z wodotryskami, zjeżdżalnie i rwąca rzeka. Kolejna będzie strefa relaksu (plaża, boisko do siatkówki plażowej, natryski schładzające, oczyszczające i punkty gastronomiczne). Ostatnią strefę przeznaczono na rekreację ruchową, czyli park do parkouru, park linowy dla dzieci, plac zabaw i urządzenia do jogi i fitness. Wszystkie strefy będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Takie rozbudowanie kompleksu będzie możliwe dzięki przejęciu przez miasto działek w kierunku ul. Żeglarskiej. Zanim jednak poznamy ostateczny kształt koncepcji, odbędą się konsultacje społeczne, które zaplanowano na czas między 19 września a 15 października. Oprócz ankiety w formie papierowej i elektronicznej zaplanowano też spacer badawczy na wzór tego, który odbył się w hali targowej. – Konsultacje będą bardzo szerokie. Mieszkańcy będą mogli określić między innymi jak duża ma być plaża, ile ma być placów zabaw i gdzie ma być zlokalizowana zieleń – mówi radna Monika Matowska, która jest też członkinią zespołu ds. partycypacji społecznej.
Dokumentacja dla inwestycji ma być przygotowywana wraz z pracami budowlanymi dotyczącymi krytego basenu na Astorii, aby po zakończeniu budowy, czyli w 2020 roku, rozpocząć budowę części otwartej. – To oczywiście będzie uzależnione od przetargów, prac projektów, ale plan jest taki, żeby w 2020, może 2021 baseny były otwarte – wyjaśnia Michał Sztybel, dyrektor biura komunikacji społecznej.
Budowa krytego basenu przy ul. Królowej Jadwigi będzie kosztowała niemal 100 milionów złotych. Jedna czwarta tej kwoty to dofinansowanie z ministerstwa. Miasto liczyło na większe wsparcie. – Planowaliśmy, że będzie więcej środków. Na szczęście nasza sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że można było zrobić poprawkę do budżetu. Jeszcze kilka lat temu byłoby to niemożliwe – wyjaśniał Sztybel, podając przykład Instytutu Pamięci Narodowej, który w sierpniu unieważnił przetarg na budowę nowej siedziby w Bydgoszczy.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024