Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 14 • L 14
14C
Nd
14C
Pon
11C
Wt
12C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRatusz przedstawił przebieg prac nad metropolią Bydgoszcz. Jakie następne kroki?
ratusz bydgoszcz
19.01.2016 | 15:59

Ratusz przedstawił przebieg prac nad metropolią Bydgoszcz. Jakie następne kroki?

Łukasz Krupa omówił działania zmierzające do powołania metropolii.

Na zdjęciu: Plany powołania metropolii przedstawiono w ratuszu.

Fot. Pit1233/ wikipedia (wolna licencja)

Bydgoszcz oraz dwadzieścia pobliskich gmin utworzą metropolię – takie są plany ratusza. We wtorek pełnomocnik prezydenta ds. metropolii, Łukasz Krupa, przedstawił wykonane prace oraz cele na najbliższe tygodnie.

Prace nad powołaniem metropolii Bydgoszcz – bo taką nazwę ma mieć nowy związek – trwają od około miesiąca. W grudniu ub. roku przedstawiciele Bydgoszczy spotkali się z wójtami i burmistrzami 20 gmin, które miałaby rozpocząć współpracę. Wybrane zostały: Osielsko, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Białe Błota, Sicienko, Solec Kujawski, Nowa Wieś Wielka, Nakło, Łabiszyn, Szubin, Żnin, Barcin, Mrocza, Złotniki Kujawskie, Rojewo, Sadki, Kcynia, Pruszcz i Zławieś Wielka. Wskazany obszar zamieszkuje ok. 635 tysięcy osób. Jak tłumaczył Łukasz Krupa, związek powinien zostać utworzony przez gminy najsilniej związane z Bydgoszczą, które wyrażą chęć współpracy. – Nie chcemy się o wszystko wykłócać, tylko skutecznie działać dzięki dobrej woli i chęci współpracy – mówił były poseł, który wspomniał o przykładzie niesprawdzającego się bydgosko-toruńskiego ZIT. Na nieskuteczność działań w tej kwestii zwracali też uwagę wójtowie i burmistrzowie gmin, którzy obawiają się, czy związek metropolitalny również nie będzie ciałem martwym.

Bezpieczeństwo finansowe ma zapewnić gminom system zakładający, że w ciągu roku korzyści muszą być większe niż składka członkowska. W ujęciu kilkuletnim dostępne środki będą dzielone w zależności od liczby mieszkańców. Krupa zapewnił także, że związek z Bydgoszczą nie narazi gmin na nieprzychylność ze strony marszałka. – Przekonujemy, że nic złego nie może się wydarzyć – mówił pełnomocnik prezydenta.

W najbliższych tygodniach gminy mają podjąć uchwały wyrażające chęć wejścia w skład metropolii Bydgoszcz. Na przełomie lutego i marca zostanie złożony wniosek do rady ministrów o utworzenie metropolii.


Powiązane treści