Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ratusz szuka chętnych do pomocy. Przy Młynach Rothera

Dodano: 22.04.2016 | 18:30
Młyny Rothera

Bydgoski magistrat poszukuje firmy posiadające doświadczenie w adaptacji dużych powierzchni, takich jak na Wyspie Młyńskiej.

Na zdjęciu: Prace przy Młynach Rothera obejmują również działania przy elewacji XIX-wiecznego kompleksu.

Fot. Leszek Grabowski

Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Rafała Bruskiego z pierwszej dekady kwietnia, ratusz wystosował zaproszenie do dialogu technicznego. Firmy, które wezmą w nim udział, mają pomóc miastu zagospodarować powierzchnię w modernizowanych od kilku miesięcy Młynach Rothera.

Przypomnijmy, że pomysłów na funkcje, które mają pełnić młyny, jest kilka. Najczęściej mówi się o projekcie „Ogrody Wody” mającym być bezpośrednim nawiązaniem do związków Bydgoszczy z rzekami, a od kilku miesięcy – także o koncepcji profesora Marka Harata, który zaproponował utworzenie muzeum mózgu. – Chcemy, aby firmy mające doświadczenie w projektowaniu takich przestrzeni, pomogły nam wybrać najlepsze opcje – oceniał kilkanaście dni temu prezydent Bruski podczas spaceru wewnątrz remontowanych obiektów.

Na zgłoszenia firm w ramach dialogu technicznego, szczególnego instrumentu zapisanego w Prawie zamówień publicznych, urząd miasta czeka do wtorku, 10 maja. Dialog ma być wstępem do rozpisania przetargu na aranżację pomieszczeń w młynach. „Pozwoli on też lepiej skonfrontować dotychczasowe pomysły związane z kompleksem z możliwościami ich realizacji przez zmieniający się rynek budowlany. Dzięki temu łatwiej będzie można określić koszt przedsięwzięcia” – informują urzędnicy z bydgoskiego magistratu.

Aktualnie na terenie Młynów Rothera toczą się prace zabezpieczające i konserwatorskie, które zapoczątkowano pod koniec ubiegłego roku. Według planów ratusza, ich znaczna część ma zakończyć się jeszcze w 2016 roku. Prezydent Bruski zadeklarował, że z zaadaptowanych przestrzeni w młynach mieszkańcy mogliby skorzystać nawet w 2018 roku. Dotychczasowy, szacunkowy koszt pełnej realizacji projektu rewitalizacji obiektów to nawet 150-200 milionów złotych.