Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 14 • L 14
14C
Nd
14C
Pon
11C
Wt
12C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRatusz zaczął walkę z jemiołą. Wcześniej apelowali o to mieszkańcy
jemioła bydgoszcz
27.02.2021 | 14:55

Ratusz zaczął walkę z jemiołą. Wcześniej apelowali o to mieszkańcy

Na zdjęciu: Jemioła atakuje wiele bydgoskich drzew.

Fot. Pxhere

Urząd miasta podjął walkę z jemiołą. O podjęcie prac pielęgnacyjnych, które mają na celu usunięcie pasożyta z drzew, apelowali mieszkańcy – głównie osiedla Kapuściska.

Jemioła atakuje wiele dorodnych drzew na terenie Bydgoszczy. W ostatnich latach można było zaobserwować, że pasożyt pojawia się na coraz większej liczbie drzew. Na problem zwrócili uwagę m.in. mieszkańcy osiedla Kapuściska. Na facebookowym profilu osiedla regularnie publikowano posty, nagłaśniające problem walki ze szkodliwym problemem dla drzew.

Miasto od kilkunastu lat nie walczy z jemiołą na szerszą skalę. Rocznie jest ona ścinana z maksymalnie około 200 drzew z całego miasta. Ścina się ją zazwyczaj gdy osiągnie wartości krytyczne na drzewie i zdążyła już zainfekować kilka-kilkanaście drzew rosnących w pobliżu – czytamy w poście z grudnia 2020 roku. Mieszkańcy zaczęli też regularnie zgłaszać konieczność usunięcia jemioły za pośrednictwem aplikacji Dbamy o Bydgoszcz.

W mijającym tygodniu urząd miasta poinformował, że rozpoczyna prace pielęgnacyjne drzew, których celem jest usunięcie pasożyta z drzew. W czwartek, 25 lutego oczyszczano drzewa rosnące w parku Kochanowskiego i na skwerze Krzysztofa Komedy. – We wskazanych terenach zielonych porażone pasożytem są 23 klony, 5 głogów i wierzba. Cięcia pielęgnacyjne ze wskazaniem do usunięcia jemioły, będą wykonywane także na terenie zieleni między ul. Solskiego i Gackowskiego. Porażone jemiołą w tym miejscu są 2 grochodrzewy – przekazał ratusz. Ze względu na szeroki zakres prac na wysokościach zarówno w parku, jak i na skwarze konieczne jest wydzielenie specjalnej strefy, która będzie niedostępna dla mieszkańców. Utrudnienia potrwają do końca lutego.


CZYTAJ TAKŻE: Basen „Piąta Fala” znów będzie dostępny dla mieszkańców


Usunięcie pasożyta ma na celu poprawę kondycji roślin oraz przyczyni się do ograniczenia strefy porażenia innych drzew. Ratusz zauważa, że obecność jemioły nasila się ze względu na zmiany klimatu. – Mocno rozwinięta jemioła pobiera tyle składników mineralnych, że jest w stanie doprowadzić dane drzewo do obeschnięcia – zakomunikował ratusz.

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści