Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ratusz zleca projekt rozbudowy Nakielskiej. Będzie rondo na Bronikowskiego

Dodano: 11.09.2023 | 19:53

Na zdjęciu: Ulica Nakielska zostanie rozbudowana.

Fot. Szymon Makowski/archiwum

Urząd Miasta Bydgoszczy ogłosił przetarg na wykonanie projektu przebudowy ulicy Nakielskiej. To jedna z najważniejszych ulic  w mieście. Prace będą prowadzone etapami.

– To jedno z najtrudniejszych zadań do realizacji w ostatnich latach. Dzięki konsultacjom wybraliśmy wariant rozwiązujący najwięcej problemów, a na etapie koncepcji musieliśmy koordynować wiele innych przedsięwzięć, jak na przykład rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej – mówi prezydent Rafał Bruski.

Podczas konsultacji dotyczących przebudowy ulicy Nakielskiej przedstawiono wiele różnych wniosków. Wśród ponad 160 uwag były głosy zarówno wnioskujące poszerzenie jezdni i budowę rond kosztem wyburzeń, jak i te zakładające zachowanie wszystkich istniejących budynków i brak ingerencji w zieleń.

Na razie pierwszy odcinek

Rozbudowa będzie prowadzona etapami. Na razie ratusz zajmuje się odcinkiem od Bronikowskiego do Lisiej, dla którego posiada już koncepcję programowo – przestrzenną oraz decyzję środowiskową. Teraz ogłosił przetarg, w którym poszukuje wykonawcy prac projektowych.

– Projektant na opracowanie wszystkich materiałów oraz zdobycie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) będzie miał niecałe dwa lata. Następnie zlecone zostaną prace budowlane – wyliczają urzędnicy. Oznacza to, że roboty miałaby się zacząć w 2025 roku.

Opracowana już koncepcja zakłada budowę od podstaw nowej jednojezdniowej ulicy z czterema pasami ruchu – dwa środkowe będą buspasami. Powstaną też chodniki, droga rowerowa i rondo turbinowe na wysokości ul. Bronikowskiego.

Wsparcie unijne na rozbudowę Nakielskiej

Urząd przy okazji inwestycji kolejny raz przypomina, że w wyniku polityki rządu miasto zostało pozbawione nadwyżki operacyjnej, a więc środków, które były przeznaczane na nowe inwestycje. Jednocześnie władze państwowe nie przyznały dofinansowań na przebudowę Nakielskiej .

Konieczna była zmiana statusu drogi, aby zawnioskować o środki unijne na realizację inwestycji. Udało się pozyskać 6 mln euro z funduszy unijnych na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Wartość prac, które mają być wykonane w opisywanym etapie, to ok. 60 mln zł.

Jedna z najważniejszych ulic w mieście

Ulica Nakielska na odcinku między ul. Łochowskiego a rondem Grunwaldzkim ma prawie 5,5 kilometra długości. To jedna z najważniejszych ulic w mieście, zapewniająca obsługę zachodnich dzielnic (Wilczak, Jary, Miedzyń, Prądy) oraz dojazd do obwodnicy miasta. Korzysta z niej także wielu mieszkańców gminy Białe Błota, którzy dojeżdżają z Lisiego Ogona, Łochowa czy Łochowic.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
9 miesięcy temu

Gdzie jest ulica Bronikowska? Bronikowskiego kojarzę ale ta?!

Bolo
Bolo
9 miesięcy temu

Ulica Bronikowska, ulica Łochowskiego… chyba Bronikowskiego i Łochowska. Ulica Wojciecha Łochowskiego to jest ale w Fordonie, osoba pisząca tekst chyba nie jest z naszego miasta…

Tom
Tom
9 miesięcy temu

Słoiku, naucz si e nazw bydgoskich ulic a potem bierz się za pisanie o nich!

Grzegorz
Grzegorz
9 miesięcy temu

Ta cała koncepcja to jakiś żart — żeby mieć zostawione od lat miejsce pod budowę linii tramwajowej do Plażowej i z tego nie skorzystać… A robienie autostrady przez cały Miedzyń odbije się tylko w statystykach potrąceń pieszych i incydentów rowerzystów z pieszymi i samochodami.

Tomasz
Tomasz
9 miesięcy temu

Rondo turbinowe ma sens gdy można z niego z jechać.

Arek
Arek
9 miesięcy temu

Trzeba wybudować tunel od Lisiego Ogony do centrum Bydgoszczy i po kłopocie ????????????