Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rekordowa moneta z Bydgoszczy. Wylicytowano ją za prawie 2 miliony dolarów

Dodano: 11.01.2018 | 22:20

Na zdjęciu: Wylicytowana za niemal 2 miliony dolarów moneta powstała w Bydgoszczy.

Fot. Classical Numismatic Group INC

Złoty dukat z bydgoskiej mennicy został wylicytowany na amerykańskiej aukcji za niemal 2 miliony dolarów. Tym samym stał się najdroższa polską monetą w historii.

Złoty dukat Zygmunta III Wazy powstał w bydgoskiej mennicy w XVII wieku. Zaprojektował go Samuel Ammon, jeden z najlepszych medalierów ówczesnej Europy. Na awersie widnieje popiersie króla i inicjały medaliera oraz data 1621 upamiętniająca zwycięstwo Polaków z Turkami pod Chocimiem. Na rewersie znajduje się m. in. korona, tarcza z herbami Polski, i Litwy oraz Szwecji i Gotlandii.

Moneta ma niecałe 70 mm, waży 349 g i została wybita w złocie wysokiej próby (967). Według różnych relacji historycznych moneta nigdy nie trafiła do obiegu, gdyż została zamówiona przez króla i służyła jako podarunek lub był darem bydgoskiej mennicy dla władcy. Na świecie jest takich sześć (jedna znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie), ale tylko ta trafiła na aukcję. W 2008 roku zapłacono za nią 1,3 miliona dolarów.

W nocy z 9 na 10 stycznia odbyła  się kolejna licytacja – prowadzona zarówno online, jak i w domu aukcyjnym. Amerykanie z Classical Numismatic Group INC prognozowali, że cena może osiągnąć nawet 2 mln $ i niewiele się pomylili. – Moneta została sprzedana za 1,8 mln dolarów – poinformowała nas Marlene Rice z CNG. Do tej kwoty można jeszcze doliczyć prawie 400 tysięcy opłaty nakładanej na kupującego. W ten sposób wytwór bydgoskiej mennicy stał się najdroższą polską monetą.

Bydgoszcz uzyskała prawo bicia monet na mocy lokacji z 1346 roku, jednak powstanie mennicy datuje się na 1594 roku, gdy król  Zygmunt III Waza nadał podkomorzemu krakowskiemu, Stanisławowi Cikowskiemu przywilej założenia jej na Wyspie Młyńskiej. Mennica szybko zaczęła cieszyć się dobrą sławą i od  1613 roku była mennica królewską – jedną z czterech, a w latach w latach 1627-1644 jedyną w kraju. Z jej historią można zapoznać się w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej.

Sebastian Torzewski