Rekordowe głosowanie na budżet obywatelski i baseny. Radość w Fordonie, konsternacja na Wyżynach
Dodano: 30.11.2017 | 17:05Do urzędu miasta trafiło blisko 70 tysięcy głosów od mieszkańców miasta.
Na zdjęciu: W tym roku do puli BBO trafiła rekordowa kwota - ponad 9,8 mln złotych.
Fot. Sebastian Torzewski / archiwum
Prawie 70 tysięcy głosów oddali bydgoszczanie w głosowaniu na projekty w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego oraz ustalającym kolejność budowy miejskich basenów. W przyszłym roku mają zostać zrealizowane osiedlowe inwestycje za kwotę 10 milionów złotych, a w 2019 roku ma rozpocząć się budowa basenu na osiedlu Tatrzańskim.
PEŁNY ZAPIS RELACJI NA ŻYWO Z KONFERENCJI PODSUMOWUJĄCEJ GŁOSOWANIE NA BBO I BASENY
Przynajmniej 42 tysiące głosów na BBO oraz 26,5 tys. na miejskie baseny – tak wygląda liczbowe podsumowanie czterotygodniowego głosowania, które odbyło się w październiku. Słowo „przynajmniej” w odniesieniu do budżetu obywatelskiego jest nieprzypadkowe – miasto podda bowiem ponownej weryfikacji ponad cztery tysiące głosów, które oddano na Wyżynach (dotyczą inwestycji polegających na modernizacji ulicy Gorzowskiej oraz Augustowskiej). Tam też na decyzję o inwestycjach skierowanych do realizacji mieszkańcy poczekają najdłużej.
Co wzbudziło wątpliwości ratuszowych urzędników? Jak tłumaczy dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Michał Sztybel, w trakcie analizy głosów okazało się, że kilkadziesiąt wskazań trafiło od osób, które… nie żyją. Ale to nie koniec – prawie trzy tysiące elektronicznych głosów zostało oddanych z zaledwie czterech adresów IP. – Nierzadko trafiały one do systemu seriami, nawet w nocy i odstępach co 30 sekund – wylicza Sztybel. Co teraz zrobi miasto? Planuje dotrzeć do wszystkich głosujących, aby zweryfikować, czy faktycznie oddawali oni głosy na wspomniane propozycje. Będzie to jednak zadanie bardzo czasochłonne. W opinii Sztybla, ponowna weryfikacja może potrwać nawet do końca marca.
ZDANIEM AUTORA
Podczas czwartkowej konferencji prasowej, na której pojawił się temat możliwych nieprawidłowości przy głosowaniu, zasugerowałem, aby w przyszłorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzić na karcie do głosowania pola do danych kontaktowych – numeru telefonu i/lub adresu e-mailowego. W przypadku podobnych wątpliwości, jak te dotyczące Wyżyn, urzędnicy mogliby znacznie szybciej zweryfikować głosy – np. poprzez próbę kontaktu telefonicznego bądź wysłanie wiadomości z prośbą o odpowiedź w odpowiednim (np. 2-tygodniowym) terminie.
Kontrowersji zabrakło na szczęście przy głosowaniach na innych osiedlach. Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Szwederowa, który oddali ponad sześć tysięcy głosów, za nimi uplasował się Nowy Fordon (5,7 tys.) oraz osiedle Leśne (ponad 3 tys.). Ponownie prym wiodły projekty inwestycji związanych z infrastrukturą drogową (np. parking przy ulicy Goszczyńskiego, który otrzymał ponad 1400 wskazań) oraz kulturą i rekreacją (budowa sceny przy MDK nr 2 przy ul. Leszczyńskiego – ponad 1000 głosów). Łącznie do realizacji trafią 33 zadania, na które miasto zagwarantowało niemal 10 milionów złotych (to dwukrotnie więcej niż rok temu). Ewentualne oszczędności poprzetargowe pozwolą uruchomić kolejne inwestycje. – Podobnie było w minionych miesiącach, gdy do 35 pierwotnie wybranych projektów dołączyliśmy osiem kolejnych – podkreśla Michał Sztybel. Łącznie, mieszkańcy zgłosili ponad 500 inwestycji. Pod głosowanie – po weryfikacji – została poddana nieco ponad połowa.
⇒ PEŁNA LISTA ZWYCIĘSKICH PROJEKTÓW BBO 2018 POD ARTYKUŁEM »
Duże emocje towarzyszyły również równolegle toczącemu się głosowaniu, które miało ustalić, w jakiej kolejności powstaną trzy kolejne baseny na bydgoskich osiedlach. Ostatecznie, z dużą przewagą, triumfowała lokalizacja przy ulicy Kromera na osiedlu Tatrzańskim (ponad 15 tys. głosów), na drugim miejscu uplasował się Miedzyń i ul. Pijarów (6,9 tys.), a na trzecim – ul. 11 Listopada na os. Leśnym (niespełna 4,5 tys.). – I to właśnie w takiej kolejności powstaną miejskie pływalnie. Kolejnego głosowania już nie będzie – zapewnia dyrektor Biura Komunikacji Społecznej.
Zgodnie z deklaracją prezydenta Rafała Bruskiego, nowe baseny mają powstawać nie rzadziej niż co dwa lata, licząc od rozpoczęcia budowy poprzedniego obiektu. Jako że w tym roku rozpoczęto już prace przy wznoszeniu basenu na Kapuściskach, pływalnia w Fordonie miałaby powstawać od 2019 roku (oddanie do użytku – w 2020 r.) i dalej – Miedzyń (2021-2022) oraz os. Leśne (2023-2024).
Projekty skierowane do realizacji w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 wg osiedli:
- Czyżkówko – budowa parkingu przy cmentarzu – ul. Chojnicka / Pod Borem / Podniebna (242 tys. zł)
- Flisy – wykonanie odcinka ścieżki rowerowej nad Kanałem Bydgoskim – ul. Kamińskiego (90 z 98 tys. zł)*
- Miedzyń-Prądy – zagospodarowanie bulwaru wzdłuż ulicy Spacerowej (338 tys. zł)
- Okole – siłownia przy ul. Granicznej (65 z 293 tys. zł); możliwa do realizacji – rewitalizacja placu Chełmińskiego
- Osowa Góra – budowa chodników wraz z oświetleniem w parku przy ul. Wielorybiej i Kutrowej (370 z 376 tys. zł)
- Wilczak-Jary – budowa ul. Hożej (251 tys. zł)
- Piaski – modernizacja placu zabaw przy ulicy Mochelskiej (100 ze 109 tys. zł)
- Smukała-Opławiec-Janowo – modernizacja i przebudowa obiektu UKS Smukała (98 tys. zł)
- Bartodzieje – kontynuacja zagospodarowania terenu wokół Balatonu (643 tys. zł)
- Bielawy – rewitalizacja ul. Krakowskiej (150 z 233 tys. zł); możliwa do realizacji – modernizacja chodników przy ul. Emilii Plater
- Bydgoszcz Wschód – Siernieczek – budowa ekranów akustycznych na estakadzie tramwajowej (109 tys. zł)
- Brdyujście – rozbudowa bezpłatnej wypożyczalni rowerów wodnych (49 z 84 tys. zł); możliwy do realizacji – plac zabaw przy ul. Wiślanej
- os. Leśne – budowa miejsc parkingowych przy ul. Sułkowskiego 11 (356 z 360 tys. zł)
- Nowy Fordon – budowa miejsc parkingowych – podnóże Doliny Śmierci, ul. Bołtucia (250 z 791 tys. zł) / miasteczko ruchu drogowego przy ul. Berlinga (250 z 791 tys. zł) / budowa sceny z zadaszeniem przy MDK nr 5 (250 z 791 tys. zł)
- os. Tatrzańskie – budowa przystanków autobusowych pomiędzy przystankami Pelplińska/Rataja i Pelplińska/Taterników (200 z 415 tys. zł); możliwy do realizacji – orlik lekkoatletyczny przy ul. Jarużyńskiej
- os. Terenów Nadwiślańskich – szlak edukacyjno-spacerowy ze ścieżką zdrowia (170 tys. zł)
- Stary Fordon – budowa ulicy Celnej (478 tys. zł)
- Błonie – ogród rekreacyjny wraz z placem zabaw i siłownią przy skwerze 16 Pułku Ułanów Wlkp. (450 z 546 tys. zł) / remont chodnika pomiędzy budynkami Waryńskiego 24-51 a Gałczyńskiego 1 (47 z 546 tys. zł)
- Górzyskowo – wykonanie nawierzchni na nieutwardzonym odcinku ul. Gersona (do kwoty 395 tys. zł)
- Szwederowo – budowa parkingu przy ul. Goszczyńskiego (500 z 827 tys. zł) / możliwa do realizacji – kontynuacja budowy sceny przy MDK nr 2
- Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto – wymiana chodników na ul. Mazowieckiej (734 tys. zł)
- Jachcice – renowacja i doposażenie placu zabaw przy ul. Średniej (140 tys. zł)
- Glinki-Rupienica – budowa toru do jazdy na rolkach i rowerach (145 tys. zł)
- Wzgórze Wolności – rozbudowa infrastruktury rekreacyjno-sportowej przy ul. Karpackiej (342 tys. zł)
- Kapuściska – parkingi i uporządkowanie terenów zielonych przy ul. Szarych Szeregów (590 tys. zł)
- Łęgnowo – budowa miejsc parkingowych przy ul. Okólnej (40 z 96 tys. zł) / budowa chodnika przy osiedlowym placu zabaw (29 z 96 tys. zł) / doposażenie terenu rekreacyjnego przy ul. Żółwińskiej (27 z 96 tys. zł)
- Łęgnowo-Wieś – nowe oświetlenie przy ul. Otorowskiej 4-16 (71 tys. zł)
- Zimne Wody-Czersko Polskie – rozbudowa chodnika wzdłuż ul. Smoleńskiej (79 tys. zł)
- Wyżyny – ponowna weryfikacja (czytaj wyżej)
* kwota zwycięskiego zadania nie wyczerpuje wszystkich środków przeznaczonych dla osiedla; w przypadku dużego zapasu podajemy również kolejną potencjalną inwestycję wyłonioną w głosowaniu
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022