Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rektor UMK nie chce rozmawiać o Uniwersytecie Medycznym. „Na zaproszenie czekałem jesienią”

Dodano: 25.02.2016 | 13:23

Na nadzwyczajnej sesji rady miasta nie pojawi się ani profesor Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ani minister nauki Jarosław Gowin.

Na zdjęciu: Profesor Andrzej Tretyn twierdzi, że formuła zaproszenia go na sesję rady miasta jest nie do przyjęcia.

Fot. Leszek Grabowski

„Od momentu pojawienia się pomysłu podziału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nikt nie uważał za stosowne, aby podjąć jakiekolwiek rozmowy na ten temat z władzami i społecznością naszej uczelni” – pisze w liście do przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy Zbigniewa Sobocińskiego rektor UMK prof. Andrzej Tretyn. I oświadcza, że na specjalnej sesji w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego się nie pojawi.

Prof. Tretyn twierdzi, że forma zaproszenia, którą wybrał prezydent Rafał Bruski, jest „daleka od standardów, które może zaakceptować”. „Odbyło się to na konferencji prasowej, podczas której prezydent zarzucał mi zastraszanie pracowników i działanie w stylu PRL” – pisze rektor toruńskiej uczelni i dodaje, że w swoich wypowiedziach Bruski obrażał także osoby związane z Collegium Medicum.

W swoim liście prof. Tretyn podkreślił również, że na zaproszenie do wyłożenia swoich argumentów czekał jesienią. „A pojawia się ono dopiero teraz, gdy pomysł (powołania Uniwersytetu Medycznego – dod. red.) negatywnie oceniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a szanse jego realizacji gwałtownie się zmniejszyły” – kontynuuje rektor UMK, tłumacząc, że to próba wciągnięcia „społeczności uczelni w zdecydowanie spóźnione dyskusje”.

Prof. Andrzej Tretyn przypomniał, że bydgoska rada miasta już dwukrotnie zajmowała się tym tematem, a także wyraziła swoją aprobatę dla powołania Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem, winę za brak dyskusji ponoszą inicjatorzy akcji zbierania podpisów pod ustawą powołującą do życia nową uczelnię. „Sytuacja, w której zakończono zbieranie podpisów pod projektem ustawy i dopiero wtedy wzywa się do przedstawienia bydgoszczanom argumentów przeciwko temu projektowi, jest pozbawiona sensu” – czytamy w piśmie przygotowanym przez rektora.

Rektor UMK zaznacza także, że „zaskoczony ogromem kłamstw”, które pojawiły się w kontekście Collegium Medium, postanowił opublikować dane pokazujące rozwój bydgoskiej uczelni w „formie płatnych ogłoszeń prasowych i na plakatach” [PISALIŚMY O TYM TUTAJ].

Na poniedziałkowej sesji nie pojawi się również ani minister nauki Jarosław Gowin, ani żaden z przedstawicieli resortu. – Wicepremier Jarosław Gowin zapoznał się z argumentami obu stron, zarówno Collegium Medicum w Bydgoszczy, jak i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i zajął już stanowisko w sprawie. Nie widzi takiej możliwości, aby CM zostało odłączone od UMK – tłumaczy na łamach portalu Onet.pl Katarzyna Zawada, rzecznik ministerstwa.