Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remiza w Koronowie ma przejść remont. Trwa przetarg

Dodano: 12.10.2023 | 10:14

Na zdjęciu: Gmina prowadzi postępowanie przetargowe dot. remontu remizy

Fot. OSP KSRG Koronowo

Urząd Miejski w Koronowie prowadzi postępowanie przetargowe dla zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji remizy OSP w Koronowie.

Historia straży pożarnej w Koronowie ma bogate tradycje. Już w czasach cysterskich – w XVI wieku – istniało w mieście „bractwo ogniowe”. Druhowie wielokrotnie zmieniali swoje siedziby. W 1973 roku zapadła decyzja o budowie Domu Strażaka przy ul. Ogrodowej. W listopadzie tego roku 56 członków i 16-osobowa drużyna młodzieżowa w czynie społecznym dokonała wykopu pod fundamenty. W czasie trwającej pięć lat budowy strażacy pracowali społecznie, wykonując prace murarskie, betoniarskie i przy wykończeniu wnętrz. 20 maja 1978 roku Dom Strażaka został przekazany uroczyście OSP.

Największa ilość wyjazdów

Od tamtego czasu były prowadzone drobne prace naprawcze i remontowe jednak większe roboty inwestycyjne nie zostały zrealizowane. Warto także wziąć pod uwagę to, że strażacy z Koronowa w ubiegłym roku mieli najwięcej wyjazdów spośród wszystkich jednostek wpisanych do systemu KSRG na terenie województwa. W 2022 roku strażacy z Koronowa wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń aż 329 razy. W budynku remizy mieści się też siedziba Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Budżet obywatelski

Remont remizy OSP w Koronowie zgłoszono w ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok. – Obecny stan sali, sanitariatów jak i klatki schodowej nie zapewnia komfortu w ich korzystaniu – argumentowali wnioskodawcy. – Zarówno tynki, płytki jak i wyposażenie były montowane wiele lat temu, jest więc mocno wyeksploatowane oraz wygląda nieestetycznie. Istnieje więc uzasadniona konieczność remontu wyżej opisanych pomieszczeń remizy.

Jakie będą oferty?

Projekt wygrał głosowanie. Kwota jaką otrzymano na realizację zadania to 250 tys. zł. Już od początku zastanawiano się czy ta kwota będzie wystarczająca. Inni mieli wątpliwości czy tego typu zadanie powinno być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego – w związku z charakterystyką działalności OSP, zaangażowaniem druhów nie tylko w niesienie pomocy innym, ale też włączanie się w różnego rodzaju akcje np. charytatywne, festyny itp. Gmina powinna znaleźć środki własne i wyremontować remizę. Władze tłumaczyły, że jeżeli zabraknie środków to niewykluczone, że Gmina dołoży do inwestycji. Trzeba jednak czekać na rozstrzygnięcie przetargu i jakie będą oferty.

Trwa przetarg

Niedawno Gmina Koronowo ogłosiła przetarg na wykonanie prac. Jak czytamy w dokumentacji planowana jest m.in. częściowa wymiana okien i drzwi, wykończenie sanitariatów wraz z wyposażeniem, pokoi biurowych, korytarzy sali szkoleń, remont elewacji, wymiana grzejników w sali szkoleń na piętrze budynku i we wszystkich sanitariatach.

Termin zakończenia prac

Oferty można zgłaszać do 20 października. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy – wykonanie prac o wartości 230.566,00 zł brutto w tym prac elektrycznych, nagłośnieniowych, instalacji internetowej i prac rozbiórkowych wyszczególnionych w projekcie budowlanym – ma nastąpić do 15 grudnia 2023 roku. Drugi – wykonanie pozostałych prac – w ciągu pięciu miesięcy od dnia podpisania umowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
4 miesięcy temu

„Do budowy Domu Strażaka przy ul. Ogrodowej. ” . Chyba do budowy Ochotniczej Straży Pożarnej redakcjo ?. Bo jest to ogromna różnica , Koronowo nie posiada Państwowej Straży Pożarnej tak jak i Strażaków , tylko ochotników Ochotniczej Straży Pożarnej . Dlaczego o tym wspominam bo mój zawód to Strażak Państwowej Straży Pożarnej . Jeżeli chodzi o resztę niedawno wyremontowano świetlice prawie za 500 tys a jak wykonano te prace można przeczytać na stronie Metropolii . Tu suma nie urywa czterech liter dlatego już mam pewne obawy bo jak wszyscy wiemy nawet publiczna toaleta kosztowała dwa razy więcej . Wyjaśniam dlaczego… Czytaj więcej »

Jeszcze jedno, Marian
Jeszcze jedno, Marian
4 miesięcy temu

A co z Wtelnem , wyklęci ? Bo ta jednostka OSP zaczyna przypominać żołnierzy z AK za czasów no sami wiecie, oczywiście w moich oczach

Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Ostatnio w jakiejś debacie usłyszałem że jeden drugiemu chce po debacie oddać dwa złote w imieniu napotkanej kobiety?, debata się skończyła a ten co się tak deklarował pociągnął do domu zatrzymując kasę a kobieta nawet nie wiedziała o takiej deklaracji . Podobnie jest tu zróbcie coś bez reklamacji poprawnie aby was chwalono a nie wy siebie .

Stefan
Stefan
4 miesięcy temu

Oooo, na remont remizy w Koronowie przed wyborami samorządowymi pieniądze się znalazły, na rozbudowę i remont strażnicy we Wtelnie pieniędzy ciągle brakowało, co to? bliższa ciału koszula?