Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remondis może zacząć uszczelniać swój zakład. Otrzymał pozwolenie na budowę

Dodano: 08.12.2022 | 12:26

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać uszczelniona hala przetwarzania odpadów.

Fot. Remondis

Remondis uzyskał pozwolenie na budowę dotyczące instalacji, która ma zlikwidować uciążliwy smród dobiegający z zakładu przy ulicy Inwalidów. O hermetyzację zabiegali mieszkańcy Bydgoszczy Wschód i Siernieczka.

Fetor z zakładu Remondis przy ulicy Inwalidów od lat dawał się we znaki osobom mieszkającym w rejonie siedziby spółki. W 2019 roku zorganizowali oni blokadę ulicy Fordońskiej, by zwrócić uwagę władz miasta i spółki na uciążliwy zapach. Po proteście Remondis zapowiedział działania na rzecz ograniczenia nieprzyjemnego zapachu wynikającego z przetwórstwa odpadów i obiecał hermetyzację zakładu.

Po trwającym kilkanaście miesięcy etapie przygotowań, w sierpniu spółka złożyła wniosek o pozwolenie na budowę, niezbędnego do przeprowadzenia modernizacji z hermetyzacją instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Dodajmy, że Remondis zapowiadał złożenie wniosku już wcześniej – w komunikatach spółki wskazywano, że nastąpi to w maju i lipcu.

W czwartek (8 grudnia) bydgoski ratusz poinformował, że Wydział Administracji Budowlanej zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił Remondisowi pozwolenia na budowę. – Wydana 6 grudnia decyzja jest ważna 3 lata od momentu jej uprawomocnienia, zatem termin rozpoczęcia robót budowlanych jest zależny od inwestora – przekazuje biuro prasowe urzędu miasta.

Pozwolenie obejmuje zmianę dotychczasowego użytkowania obiektów zlokalizowanych przy ul. Inwalidów 45 w Bydgoszczy. Remondis w ramach zadania planuje uszczelnienie i modernizację instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Hermetyzacja odpadów będzie polegała na zamknięciu procesów związanych z przetwarzaniem zmieszanych odpadów komunalnych i innych wewnątrz szczelnych hal technologicznych wyposażonych w system wentylacji i oczyszczania powietrza z odoru.

Zakres przedsięwzięcia obejmuje hermetyzację instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów poprzez:

  • hermetyzację wiaty kompostowni pryzmowej poprzez zabudowę ścian,
  • budowę hali nad placem manewrowym tzw. hali przygotowania wsadu dla celów magazynowania, rozdrabiania i przesiewania odpadów, załadunku i rozładunku odpadów oraz przemieszczania ich pomiędzy poszczególnymi procesami,
  • budowę nowej hali sortowni wraz z linią mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o wydajności 50Mg/h w miejsce istniejącej hali i linii sortowniczej pomocniczej (małej),
  • przebudowę istniejącej hali magazynowej odpadów kuchennych i ulegających biodegradacji w celu zespolenia jej z projektowaną halą nad placem operacyjnym
  • wyposażenie nowych hal oraz hali kompostowni pryzmowej w układy wentylacji wraz z oczyszczaniem odprowadzanego powietrza.

Powierzchnia projektowanych obiektów wynosi ponad 12 tysięcy mkw. – 6 tys. mkw. zajmie hala magazynowa, a ponad 3,3 tys. – hala przygotowania wsadu. W ramach zadania powstaną także hala sortowni, mniejsze hale magazynowe, sterownia oraz pompownia. Wartość inwestycji szacowana jest na około 50 milionów złotych.

Kiedy rozpocznie się inwestycja? W piątek, 9 grudnia Remondis przekazał, że początku przyszłego roku ruszą rozbiórki związane z przygotowaniem terenu pod budowę hali, a następnie rozpocznie się jej wznoszenie. W pierwszej kolejności ruszą prace dotyczące hermetyzacji kompostowni na odpady zielone, a następnie modernizacja sortowni.

Budowa oraz prace związane z uzbrojeniem terenu i wyposażeniem hal w układy wentylacji potrwają około roku od wbicia pierwszej łopaty. Projekt został pozytywnie oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niedługo dojdzie do negocjacji związanej z dofinansowaniem. Niezależnie od tego mamy zabezpieczone środki własne na realizację inwestycji – mówi Marcin Dobiegała, prezes zarządu Remondis Bydgoszcz.

CZYTAJ TAKŻE: Ksiądz zatrzymany przez policję. Kuria odsunęła go od posługi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
9 miesięcy temu

Dopiero? Myślałem, że dawno to już mieli zbudować, a po prostu olewają. I smród dotyczy nie tylko mieszkańców pobliskiego osiedla, ale wszystkich dojeżdzających tamtędy do pracy, czyli jakieś pół Bydgoszczy i ćwierć Torunia. Smród nieziemski dwa razy dziennie i firma pokazuje palec ludziom jak pewna posłanka.

Ada
Ada
9 miesięcy temu

Jak latem przejeżdżam tamtędy rowerem to muszę zasłaniać nos, bo inaczej można zwymiotować. Coś okropnego. Współczuję serdecznie ludziom, którzy tam mieszkają. Miejmy nadzieję, że w końcu będzie tam normalnie.