Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remont torowiska w Bydgoszczy. Tramwaje mają jeździć szybciej

Dodano: 23.10.2019 | 08:49

Na zdjęciu: Tramwaje linii nr 6 kursują obecnie do Łęgnowa. Wkrótce podróż ulicą Toruńską ma być szybsza.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

Urząd miasta planuje ogłosić przetarg na modernizację torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej. W planach jest budowana nowych peronów i przejazdów.

Zakładamy przede wszystkim kompleksową modernizację infrastruktury torowo-sieciowej wzdłuż ul. Toruńskiej na odcinku od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej oraz od zajezdni tramwajowej do ul. Spadzistej łącznie z pętlą tramwajową – informuję urzędnicy. Modernizacja ma objąć wymianę torowiska wraz z podbudową, słupów podtrzymujących sieć trakcyjną i oświetlenia. Wyremontowane zostaną też wszystkie przejazdy przez torowisko.

W zakres inwestycji wchodzi też przebudowa pętli „Stomil” (dodatkowy tor odstawczy) oraz wprowadzenie systemu ITS, nadającego priorytet pojazdom szynowym. – Inwestycja ma wzmocnić konkurencyjność komunikacji publicznej  w tej części miasta. Tramwaje szybciej przejadą przez odcinki, gdzie dziś obowiązują ograniczenia prędkości. Na nowo budowane będą perony, które będą wyższe i ułatwią wygodniejsze wsiadanie do tramwajów – wyjaśniają urzędnicy.

Przetarg na prace projektowo-budowlane planowany jest jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji szacowany jest  na około 40 mln zł. W pierwszej kolejności opracowane zostaną projekty niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych, a wykonawca będzie zobowiązany do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Prace mają być podzielone na etapy i skoordynowane z planowaną budową mostu tramwajowego wzdłuż ul. Kazimierza Wielkiego oraz węzła na ul. Perłowej.

– Wstępnie zakładamy, że główne roboty zrealizujemy w latach 2021-22. Po realizacji zadania związanego z modernizacją torowiska planujemy wzdłuż ulicy Toruńskiej kolejne – zapowiada rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Krzysztof Kosiedowski. W planach jest m.in. budowa ciągu pieszo-rowerowego i przebudowa skrzyżowania ulic Toruńskiej, Spornej i Kieleckiej.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments