Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Remont w bydgoskim liceum. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku

Dodano: 24.02.2024 | 08:13

Na zdjęciu: III LO w Bydgoszczy zostanie wyremontowane.

Fot. UM Bydgoszcz

Zaplanowana jest modernizacja zabytkowego gmachu III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Prace będą prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Budynek ma wyjątkowo ciekawą kartę historii.

– W ciągu ostatniej dekady wyremontowaliśmy szereg miejskich obiektów związanych z historią miasta m.in. Młyny Rothera czy gmach Muzeum Okręgowego. Cieszę się, że do tego grona dołącza budynek III LO. To wyjątkowa szkoła której cała społeczność – nauczyciele, uczniowie, rodzice  w sposób szczególny zaangażowali się w ochronę oraz promocje dziedzictwa Kanału Bydgoskiego. W strukturach szkoły przez wiele lat działało Muzeum Kanału Bydgoskiego. Myślę że konserwatorski remont tej placówki z pewnością będzie zachęcał do dalszej troski o nasze historyczne dziedzictwo – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Remont w III LO – projekt

W pierwszym etapie przygotowana zostanie kompleksowa dokumentacja projektowa. Wstępnie zostaną zlecone prace konserwatorskie elewacji budynku III LO. Inwestycja obejmuje również wymianę pokrycia dachowego zabytkowego gmachu wraz z wymianą stolarki okiennej.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg związany z wyborem wykonawcy projektu. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na jesień. Wykonawca na realizację tego przedsięwzięcia będzie miał kilka miesięcy.

W tegorocznym budżecie na rozpoczęcie robót zarezerwowane jest prawie 2 mln zł. Środki na inwestycje pozyskane zostały z funduszy zewnętrznych. Zmiany zajdą również w przestrzeni wokół szkoły. Planowana jest m.in. budowa bieżni i siłowni.

Historia III LO w Bydgoszczy

Budynek szkoły III LO przy ul. Nowogrodzkiej 3 znajduje się na osiedlu Okole, w sąsiedztwie starego odcinka Kanału Bydgoskiego, przekształconego w planty nad Kanałem Bydgoskim. Został wzniesiony w 1879 roku jako gminna szkoła ludowa na Okolu (Gemeinde-schule Schleusenau).

W latach 90. XIX wieku budynek został rozbudowany do pełnienia roli szkoły podwójnej (Doppel Volksschule) – złożonej z dwóch oddzielnych szkół, jednej dla dziewcząt i drugiej dla chłopców. Szkoły te miały charakter wielowyznaniowy, w których językiem wykładowym był niemiecki. Podział szkoły na dwie oddzielne części, odzwierciedlony był w architekturze budynku, który zarówno na stronie frontowej jak i tylnej, posiadał po parze ryzalitów, w których umieszczone zostały wejścia do obu szkół.

Budynek dzisiejszej szkoły średniej został rozbudowany w 1897 roku przez Johannesa Schwarze. W 1898 roku podwójna Szkoła Ludowa powitała pierwszych uczniów.

Każda z nich posiadała odrębne pomieszczenia lekcyjne, zaś częścią wspólną była tylko aula położona na II piętrze. Piękna, historyzująca bryła budynku z czerwonej cegły, po rozbudowie mogła przyjąć olbrzymią liczbę uczniów.

W roku szkolnym 1926/1927 nastąpiło nadanie placówce imienia Adama Mickiewicza.

W trakcie II wojny światowej gmach szkolny zagarnięto na siedzibę wojsk hitlerowskich i pomieszczenia dla jeńców wojennych. Sprzęt szkolny i pomoce naukowe zostały zniszczone. Poza kilkoma ocalałymi kronikami szkolnymi, zniszczono i zagubiono dokumenty. Budynek szkoły znacznie zdewastowano.

26 lutego 1945 roku zorganizowanie edukacji powierzono Ksaweremu Jędryczce , dzięki któremu już 19 marca można było otworzyć Szkołę Podstawową nr 15 im. Adama Mickiewicza. Do szkoły miały uczęszczać dzieci z okolicznych dzielnic – Okola, Miedzynia i Wilczaka.

14 października 1947 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego przemianowało Szkołę Podstawową na V Państwową Szkołę Stopnia Licealnego i Podstawowego. Była to tzw. jedenastolatka. Rok 1950 przyniósł kolejną zmianę nazewnictwa. Szkoła została przemianowana na IV Państwową Szkołę Stopnia Licealnego i Podstawowego.

W roku szkolnym 1950/1951 odbyła się pierwsza w historii szkoły matura. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1954 roku, kiedy przemianowano ją na Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące nr 2, z dyrektorem Adamem Zalewskim, który bardzo zasłużył się dla tej placówki, pracującym w niej do 1984 roku.

Szkoła nad Kanałem

Ostatecznie na przełomie lat 1961/1962 szkoła została przemianowana na III Liceum Ogólnokształcące. Historia szkoły nie szła w zapomnienie i w kwietniu 1978 roku otwarto szkolną Izbę Pamięci Narodowej, która posiadała dział tradycji szkoły.

Przy coraz nowocześniejszej szkole powstało z inicjatywy Sebastiana Malinowskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego. Siedziba placówki, mieszcząca się obecnie przy ul. Staroszkolnej 10, prędzej znajdowała się w budynku na dziedzińcu III LO – 29 września 2006 roku nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum w wyremontowanym pomieszczeniu na terenie szkoły. Nowa siedziba muzeum wraz z Centrum Edukacyjno – Społecznym została otwarta 19 czerwca 2021 roku.

Obecnie III LO im. Adama Mickiewicza od lat szczyci się niemalże 100% zdawalnością egzaminów, język angielski nauczany jest międzywydziałowo, w nowoczesny sposób, na 8 poziomach zaawansowania. Uczniowie szkoły osiągają bardzo dobre wyniki w olimpiadach i konkursach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
1 miesiąc temu

Moje Liceum z Dyrektorem Zalewskim – najlepsze lata !

Ewa Piotrowska
Ewa Piotrowska
1 miesiąc temu

Bardzo się cieszę że moje III LO doczekało się poważnego remontu.
Moje czasy uczniowskie to lata 70..nasz dyrektor Adam Zalewski.Piekne chwile nauki i rekreacji kanał,park mnóstwo zieleni.Niezapomniane wrażenia.

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

1981-1985 Piękne lata !

Sebastian
Sebastian
1 miesiąc temu

kiedy w końcu metropolio poruszycie temat Łęgnowo-Wieś, czekamy na szlak pieszo-rowerowy, nową nawierzchnie, infrastrukturę dającą bezpieczeństwo i ograniczenie prędkości!!!!Skandal juz tyle dekad omija nas miasto a podatki łupać chcecie!!!!!