Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Reparacje wojenne. Radni z Koronowa zajęli stanowisko w sprawie

Dodano: 02.10.2023 | 09:22

Na zdjęciu: Początkowo tego punktu nie było w porządku obrad

Fot. archiwum SG

Jak zaznaczył przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński to odgórna inicjatywa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozesłało do samorządów informacje o zajęcie stanowiska w sprawie reparacji wojennych od Niemiec.

Początkowo tego punktu nie było w porządku obrad. Wniosek w sprawie wprowadzenia punktu w którym radni zajmą stanowisko w tej sprawie złożył przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński. – Wszystkie samorządy w Polsce otrzymały pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie reparacji i odszkodowań w związku z agresją Niemiec na Polskę – tłumaczył Bogusław Guziński. – Proszono nas, abyśmy my jako samorządy albo podjęli uchwałę, albo zajęli stanowisko w postaci oświadczenia. Generalnie wzór takiego oświadczenia lub uchwały był nam przedstawiony. Z tego co wiem to generalnie samorządy oczywiście takie oświadczenie lub uchwałę podejmują. My już jesteśmy jednymi z ostatnich, którzy takiego oświadczenia nie przyjęli i dlatego będę prosił Państwo o to, żeby do porządku obrad sesji wnieść ten punkt, który brzmi: „Oświadczenie Rady Miejskiej w Koronowie z dn. 27 września 2023 roku w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat jakie poniosła Polska z powodu napaści Niemiec i późniejszej okupacji” – dodał Guziński.

Radni podzieleni

Już w trakcie wprowadzania tego punktu do porządku obrad radni nie byli zgodni. Przeciwni, aby punkt ten pojawił się w porządku obrad byli radni Stanisław Gliszczyński, Mirosława Holka, Katarzyna Karwat, Maciej Szlagowski, Ewa Szymańska, a od głosu wstrzymali się radni Marian Kuropatwiński, Elżbieta Mojzesowicz, Wojciech Orliński. Większość radnych była jednak za i punkt został wprowadzony.

Gmina Koronowo też ucierpiała

Później odbyło się głosowaniem nad zajęciem stanowiska. W stanowisku zawarta jest informacja, że Rada Miejska w Koronowie nawiązując do uchwały Sejmu wyraża swoje poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Ponadto stanowisko zawiera informacje, że to Polska poniosła proporcjonalnie największe straty osobowe i majątkowe ze wszystkich państw zaatakowanych przez III Rzeszę Niemiecką. Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach. Również Gmina Koronowo w czasie II wojny światowej została ciężko doświadczona przez agresję, a następnie okupację niemiecką.

Jak zagłosowali radni?

Żaden z obecnych na sali radnych nie podjął się dyskusji. Ostatecznie radni przyjęli stanowisko w którym popierają ubieganie się o reparacje. Przeciwni byli radni Katarzyna Karwat i Mirosława Holka, a od głosu wstrzymali się Marian Kuropatwiński, Wojciech Orliński, Olech Raddatz, Maciej Szlagowski i Katarzyna Szulta-Romaniuk.