Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 11
17C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRewitalizacja rynku w Starym Fordonie. Podczas prac odkryto pozostałości cmentarza [ZDJĘCIA]
02.08.2021 | 20:57

Rewitalizacja rynku w Starym Fordonie. Podczas prac odkryto pozostałości cmentarza [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Archeolodzy podczas prac na rewitalizowanej płycie rynku w Starym Fordonie natrafili na pozostałości cmentarza z ok. XVI-XVII wieku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Trwają prace związane z rewitalizacją rynku w Starym Fordonie. Archeolodzy odkryli pozostałości po przykościelnym cmentarzu z czasów XVI-XVII wieku oraz szkielety.

– W tej chwili mamy odsłoniętych sześć-siedem szkieletów. Niektóre są w niekompletnym stanie – mówi w rozmowie z nami archeolog Andrzej Retkowski. To on wraz ze swoim zespołem prowadzi prace na rewitalizowanej płycie w Starym Fordonie. Jak słyszymy od archeologów, nie jest wykluczone, że szczątków może być znacznie więcej. – Odnalezione pochówki należały raczej do osób ubogich – słyszymy.

Prace archeologiczne rozpoczęły się w połowie ubiegłego tygodnia. Archeolodzy odkrywają pozostałości późnośredniowiecznego cmentarza. – Obecnie jesteśmy na etapie dokumentacji, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi – dodaje Retkowski.

Znalezione szkielety zostaną zabezpieczone i następnie przekazane do specjalistycznych badań. Podczas prac, odkryto również: monetę – półgrosz srebrny datowany na początek XIX wieku, fragmenty naczyń i szczątki zwierząt domowych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści