Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa atrakcja centrum miasta. Wyspa św. Barbary czeka na rewitalizację

Dodano: 18.05.2022 | 19:04

Na zdjęciu: Wyspa św. Barbary czeka na modernizację.

Fot. UMB

Bydgoszcz przygotowuje się do rewitalizacji terenów nad Brdą. Powstaje koncepcja przygotowania nowego miejsca do wypoczynku na Wyspie św. Barbary.

Wyspa św. Barbary powstała w drugiej połowie XIX wieku podczas przekształceń łączących się w Bydgoszczy cieków wodnych. Położona jest na Brdzie w pobliżu mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, Jazu Farnego (Młyńskiego) i Katedry Bydgoskiej, a jej powierzchnia wynosi ok. 0,06 ha. Już w dwudziestoleciu międzywojennym planowano oświetlić wyspę i postawić na niej figurę św. Barbary z Nikomedii, patronki sterników i szyprów. Nie doszło jednak do realizacji tych planów.

Najnowsza koncepcja metamorfozy wyspy zyskała aprobatę Rady ds. Estetyki i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zaplanowano uporządkowanie obecnej tam zieleni oraz nasadzenie nowych krzewów – derenia, bzu czarnego, leszczyny i trzmieliny oraz drzew – jesionu, wierzby i olszy. Planowane jest również założenie łąki z kwiatami i trawami w celu poprawy ekosystemu. Znajdujące się tam dwa drzewa – lipa i olsza- zostaną przycięte, a jesion, trzecie z obecnych na wyspie drzew, będzie wycięte ze względu na jego zły stan.

Po stu latach powrócono także do planów zrobienia na wyspie instalacji artystycznej oraz oświetlenia jej. Ma się tam wreszcie pojawić rzeźba św. Barbary, a także dźwiękowe i wizualne podkreślenie 18. południka, który przecina wyspę. Nabrzeże oraz zaprojektowane obiekty mają zostać oświetlone, żeby wyspa zachwycała również po zmroku. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zostanie zamontowana kamera miejskiego monitoringu. Na wyspie znajdzie się również zestaw ratowniczy.

Będzie można przypłynąć

Na wyspę będzie można dostać się za pomocą łódki lub kajaka, a wyjście na ląd ułatwiać będzie pływający pomost i schodki. Znaleźć ma się tam również ławka do wypoczynku, która została wyróżniona w 2018 roku podczas konkursu małej architektury na Starym Rynku.

Rewitalizacja Wyspy św. Barbary został włączona w projekt modernizacji nabrzeża Brdy od ul. Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego. Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tego zadania, które zostanie zrealizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments