Robert Sycz wczoraj i dziś
Dodano: 08.04.2022 | 10:45Na zdjęciu: Robert Sycz (z lewej) swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z kadrowiczami wioseł krótkich, a jednym z jego podopiecznych jest klubowy kolega Mateusz Biskup, medalista MŚ i Europy.
Fot. nadesłane
Robert Sycz to najwybitniejsza postać polskiego wioślarstwa. Wioślarz LOTTO-Bydgostii ma w swej kolekcji 2 złote medale olimpijskie, a także 6 medali mistrzostw świata, w tym 2 złote. Obecnie swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z kadrowiczami wioseł krótkich, a jednym z jego podopiecznych jest klubowy kolega Mateusz Biskup, medalista MŚ i Europy.
Biskup ma na swym koncie dwa występy na igrzyskach. W 2016 roku w Rio de Janeiro w czwórce podwójnej zajął 4. miejsce. Pięć lat później w Tokio Aleksander Wojciechowski i właśnie Sycz w roli trenera współpracującego zdecydowali, że wystąpi wraz z torunianinem Mirosławem Ziętarskim w dwójce podwójnej. Osada była zaliczana do grona kandydatów do jednego z medali. Skończyło się na 6. miejscu.
Nie zawsze „świeci słońce”
Obaj przedstawiciele LOTTO-Bydgostii nie załamali się niepowodzeniem w Tokio.
– Zanim zdobyłem pierwszy złoty medal olimpijski w Sydney, rok wcześniej byłem bliski zakończenia kariery, albowiem wraz z Tomkiem Kucharskim nie zdołaliśmy w St. Catharines uzyskać odpowiedniej wagi i wycofaliśmy się z MŚ, nie zdobywając bezpośredniej kwalifikacji do igrzysk. Czułem się jak trędowaty – wspomina Sycz. – Na szczęście otrzymałem mocne wsparcie ze strony Zygfryda Żurawskiego prezesa LOTTO-Bydgostii i rodziny. Pod ich wpływem zmieniłem zdanie i bardzo im za to dziękuję. Bez nich oraz trenera Jerzego Brońca nie byłoby tych wszystkich medali. Mam nadzieję, że dla Mateusza również „zaświeci słońce”.
- Robert Sycz (z prawej) i Tomasz Kucharski na podium IO Sydney-2000.
- Robert Sycz (z prawej) i Tomasz Kucharski zwyciężają na IO Ateny-2004.
Sycz, będąc jeszcze zawodnikiem, nie przypuszczał, że zostanie trenerem.
– W grudniu 2015 roku trener Aleksander Wojciechowski zaproponował mi współpracę z kadrą wioseł krótkich. Od tego czasu nasi podopieczni zdobywali medale mistrzostw świata i Europy. Do olimpijskiego podium zabrakło, zarówno w Rio de Janeiro, jak i Tokio, bardzo niewiele. Nie załamujemy się. Rozpoczęliśmy operację Paryż 2024. Aktualnie w kadrze jest 8 zawodników, w tym Mateusz. Z nich będziemy wyłaniać skład na tegoroczny sezon. Pierwsze decyzje zapadną w maju – wyjawia Sycz.
Do trzech razy sztuka
– Przysłowie mówi: do trzech razy sztuka… Mam nadzieję, że na swoich trzecich igrzyskach zdobędę swój upragniony medal dla Polski i swojego klubu. W tym roku światowy czempionat odbędzie się w Racicach, a za rok w Belgradzie, gdzie mistrzostwa będą zarazem kwalifikacjami do igrzysk. Skupiam się obecnie tylko na treningach i celach, jakie wyznaczą mi trenerzy – wylicza Biskup.
Taka przystań zobowiązuje
Dwa lata temu miasto Bydgoszcz oddało do użytku nową przystań LOTTO-Bydgostii. – To jedna z najlepszych w Europie – chwali Sycz. – Wioślarki i wioślarze, w tym niepełnosprawni, mają do dyspozycji nowoczesne sale treningowe, funkcjonalne hangary i zmodernizowane nabrzeże z pływającymi pomostami. Idealne warunki by szkolić kolejnych mistrzów.
Nowe atrakcyjne oferty klubu
– Mamy też atrakcyjną ofertę dla mieszkańców miasta. Powołaliśmy sekcję wioślarstwa amatorskiego. Jest to oferta dla wszystkich, którzy nigdy nie mieli styczności
z wioślarstwem – mówi Waldemar Nowakowski, wiceprezes zarządu ds. Sportowych. –Równocześnie podjęła działalność sekcja mastersów. Do niej zapraszamy byłe zawodniczki i zawodników, którzy w przeszłości reprezentowali nasz klub.
Nie zamykamy drzwi dla uczestnictwa w tej sekcji dla byłych sportowców innych klubów. Jesteśmy otwarci na dalsze rozszerzenie działalności i propagujemy naszą dyscyplinę wśród osób niepełnosprawnych. Oczywistym jest, że zapewniamy opiekę instruktorską, dostęp do sprzętu wioślarskiego – łodzi, jak również możliwości korzystania z urządzeń klubowych – siłowni, sali ergometrów i basenu wioślarskiego. W celu przybliżenia naszej dyscypliny organizujemy liczne spotkania z młodzieżą z różnych placówek oświatowych, prowadzimy wiele eventów na terenie klubu i miasta z udziałem naszych medalistek i medalistów olimpijskich – dodaje Nowakowski.
- Magdalena Fularczyk-Kozłowska (w pomaranczowej kurtce) w czasie eventu w klubie – z młodzieżą.
Robert Sycz i jego następcy w LOTTO-Bydgostia
Sycz to nie jedyny medalista olimpijski z LOTTO-Bydgostii. W Pekinie srebro w czwórce bez sternika kategorii lekkiej zdobyli Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak, w Londynie po brąz w dwójkach podwójnych sięgnęła Magdalena Fularczyk, a w Rio de Janeiro już wówczas Magdalena Fularczyk-Kozłowska ponownie w dwójce podwójnej, lecz tym razem z Natalią Madaj zdobyły tytuł mistrzyń olimpijskich, a Monika Ciaciuch (obecnie Chabel) wywalczyła brąz w czwórce podwójnej.
Regionalne Towarzystwo Wioślarskie LOTTO-Bydgostia w ponad 90-letniej historii może się pochwalić imponującym dorobkiem medalowym, Na IO, MŚ i ME zdobyło aż 179 medali, w tym 56 złotych, 65 srebrnych, 58 brązowych, a po większość z nich wioślarki i wioślarze sięgali od 1993 roku, czyli od czasu gdy partnerem strategicznym LOTTO-Bydgostia został Totalizator Sportowy. To właśnie od tego roku klub nieprzerwanie zdobywa tytuły Drużynowego Mistrza Polski. Ma ich w sumie 33, w tym 29 z rzędu, a okraszone one zostały 2059 medalami, w tym 841 złotymi, 653 srebrnymi i 565 brązowymi. Reprezentanci bydgoskiego klubu poprzez swoje sukcesy w szczególny sposób pokazują, jak można efektywnie wykorzystać środki finansowe Totalizatora Sportowego, które Partner Strategiczny uzyskuje od graczy – a od każdej złotówki 19 groszy przeznacza na sport
i kulturę.
Życie klubu i jego osiągnięcia można śledzić na facebook.com/lottobydgostia oraz www.bydgostia.org.pl.
- Robert Sycz
- Przystań LOTTO-Bydgostia
- Trener Robert Sycz (z prawej) i Mateusz Biskup.
- Pierwszy koncert Rzeki Muzyki w Amifteatrze Opery Nova [ZDJĘCIA] - 3 lipca 2022
- Abramczyk Polonia wygrywa z Orłem Łódź. Popis Wiktora Przyjemskiego - 2 lipca 2022
- Sobota w Grey Club Bydgoszcz [ZDJĘCIA] - 27 czerwca 2022