Rocznica Bydgoskiego Marca 1981. Jakie wydarzenia zaplanowano?
Dodano: 14.03.2023 | 18:21Na zdjęciu: W niedzielę obchodzona będzie 42. rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku.
Fot. Archiwum
Przemarsz, msza święta, złożenie wiązanek kwiatów oraz wręczenie odznaczeń państwowych – to plan niedzielnych (19.03) wydarzeń upamiętniających 42. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku.
Szczegóły ujawniono we wtorek (14 marca) podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Wydarzenie organizować będą wspólnie wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Rafał Bruski, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu bydgoskiego Leszek Walczak, przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych Wojciech Mojzesowicz i naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska, zaś honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. – Jest to wyraz naszej solidarności dla tej pięknej, wspaniałej historii i osób w nią zaangażowanych – mówił w trakcie konferencji wojewoda Bogdanowicz.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się o 11:30 złożeniem kwiatów i przemówieniami przy ul. Dworcowej 87, a potem uczestnicy wydarzenia przejdą do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła na placu Wolności, gdzie o 12:30 rozpocznie się msza święta, którą sprawować będzie ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Po południu zaplanowano także uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, a także wyemitowany będzie film o wydarzeniach z Bydgoskiego Marca 1981 roku. Otwarta zostanie także wystawa „Tu rodziła się zielona Solidarność”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej. – Wystawa przedstawia walkę mieszkańców wsi o prawo do swobodnego władania ziemią, o zrównanie praw gospodarstw indywidualnych z gospodarstwami uprzemysłowionymi, ale przede wszystkim walkę o powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych. Składa się z części ogólnej i regionalnej – powiedziała Cisewska.
Bydgoski Marzec 1981: historia
16 marca 1981 roku w budynku przy ul. Dworcowej 87, grupa około 50 rolników rozpoczęła strajk okupacyjny w siedzibie Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Wśród postulatów było przekazanie pomieszczeń dla powstałego Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych i uznania NSZZ Rl „Solidarność” za reprezentację środowiska rolników.
Niezależny ruch chłopski ma swoje istotne miejsce w najnowszej historii Polski. Ci, którzy go tworzyli, bardzo długo domagali się respektowania prawa do posiadania własnego, niezależnego związku zawodowego. Bydgoszcz była ważnym ośrodkiem kształtowania się niezależnego ruchu chłopskiego. To tutaj odbyła się 8 lutego 1981 r. ogólnopolska manifestacja rolników, w której wzięło udział około 20 tys. osób. Mszę św. w intencji jedności ruchu robotniczego i chłopskiego odprawił ks. bp Jan Michalski.
W marcu 1981 r. wojewódzkie struktury rolniczej Solidarności w Bydgoszczy znalazły się w centrum wydarzeń. Wojewódzki Komitet Założycielski NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przekształcił się w Wojewódzki Komitet Strajkowy, a 17 marca w Ogólnopolski Komitet Strajkowy NSZZ Rl „Solidarność”. Rolnicy uzyskali wsparcie ze strony bydgoskiego mkz NSZZ „Solidarność” i razem z jego przedstawicielami mieli wystąpić na sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej 19 marca 1981 r.
- PESA Bydgoszcz z kolejnym kontraktem. Tym razem na pociągi dla Dolnego Śląska [WIZUALIZACJE] - 20 kwietnia 2025
- Rekordzista Chyliński i kontuzja Nowakowskiego. Enea ABRAMCZYK Astoria po ćwierćfinale I ligi - 19 kwietnia 2025
- Siatkarki Pałacu szóstą drużyną Tauron Ligi. Porażka na koniec sezonu w Radomiu - 17 kwietnia 2025