Rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jakie atrakcje zaplanowano na weekend?
Dodano: 14.01.2019 | 14:01Na zdjęciu: Bydgoszcz 20 stycznia świętuje powrót do Macierzy.
Fot. Błażej Bembnista
Już w najbliższy weekend Bydgoszcz będzie świętować 99. rocznicę powrotu do Macierzy. Z tej okazji urząd miasta zaplanował liczne atrakcje.
Obchody skupią się między innymi na bydgoskich bohaterkach z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ich historie będzie można w zabytkowym tramwaju. Wydarzenia odbędą się także w Miejskim Centrum Kultury. Tam zaplanowano performance ruchowy pt. Łuczniczki, koncert oraz potańcówkę. Obchody wyjdą także poza granice miasta – w Ostromecku pokazany zostanie odrestaurowany fortepian, a prezentacje zostanie wzbogacony o recital i wykład Agaty Mierzejewskiej.
Program obchodów
„Bydgoskim torem”…
sobota 19 stycznia, godz. 12.00–15.00, zabytkowy tramwaj, trasa: Wilczak – Las Gdański; przejazd darmowy
Symbolicznymi bohaterkami tej edycji obchodów 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski będą znane bydgoskie kobiety z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Historię bydgoskich aktywistek poznamy, podróżując wspólnie zabytkowym tramwajem. Wycieczka obfitować będzie w wiele ciekawych niespodzianek i atrakcji. Zapraszamy do środka!
„Łuczniczki” – performance
sobota 19 stycznia, godz. 17.00, kawiarnia Szpulka MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14; wstęp wolny
Łuczniczki to performance ruchowy, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepckego z 1908 roku, znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera, odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.
Koncepcja i choreografia: Agnieszka Kryst, kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst, Katarzyna Sikora, dramaturgia: Anka Herbut, muzyka: Kamil Tuszyński.
UWAGA! Tuż po wydarzeniu odbędzie się druga odsłona listopadowej dyskusji pt. Karty na stół, czyli postulaty Po Stu Laty, podczas której zgłębiane będą tematy dotyczące sytuacji kobiet z perspektywy 99 lat bydgoskiej niepodległości.
NIEZMIENNA – koncert z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy
sobota, 19 stycznia, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14; wejściówki do odbioru w kasie MCK
NIEZMIENNA to muzyczna podróż po pełnym wrażliwości i emocji świecie kobiety. To historie szczęśliwych, spełnionych, ale też zagubionych i samotnych kobiet. Ich zmagania z rzeczywistością skomentują słowem bydgoskie dziennikarki. Osobiste interpretacje piosenek zaprezentują bydgoscy wokaliści przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Miłosza Wośki – pianisty i aranżera. NIEZMIENNA to niezwykłe elektroniczne aranżacje utworów przygotowane specjalnie na tę okazję. Podczas wieczoru publiczność stworzy integralną całość z artystami.
Ruk cug! Dechy czekają! – potańcówka
sobota, 19 stycznia, godz. 20.30, foyer MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14
W klimat lat 20. i 30. minionego wieku wprowadzi duet Przedwojenne Piosenki, który powstał z inicjatywy Tomka Grdenia – kontrabasisty i wokalisty, który zaprosił do współpracy Malwinę Paszek. Ona dodała nie tylko akordeon, altówkę i śpiew, ale także swoje zamiłowanie do muzyki ludowej. Stąd, oprócz pięknych i znanych szlagierów sprzed stu lat, takich jak Zimny drań czy Miłość ci wszystko wybaczy, usłyszeć będzie można także zapomniane melodie, często z wpływami muzyki cygańskiej czy węgierskiej. Na koncercie, prócz kontrabasu czy akordeonu, pojawią się mniej znane, a charakterystyczne dla okresu międzywojennego instrumenty, jak mandolina, banjola, banjoukulele czy ukulele.
Johann Friedrich Marty – prezentacja odrestaurowanego fortepianu / recital / wykład Agaty Mierzejewskiej
niedziela, 20 stycznia, godz. 17.00, Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny
Fortepian po odrestaurowaniu przez Pracownię Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie pod Warszawą powrócił do Pałacu Starego w Ostromecku. Fortepian został zbudowany na początku XIX w. w Królewcu. Odrestaurowany instrument służyć będzie działalności koncertowej ZPP w Ostromecku. Agata Mierzejewska opowie o budownictwie fortepianów na ziemiach polskich w XIX wieku.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024