Bydgoszcz
7C
Opady
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h W
H 8 • L 7
6C
Nd
5C
Pon
9C
Wt
5C
Sr
4C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaRocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jakie atrakcje zaplanowano na weekend?
powrót-bydgoszczy-do-macierzy-bb-3
14.01.2019 | 14:01

Rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Jakie atrakcje zaplanowano na weekend?

Na zdjęciu: Bydgoszcz 20 stycznia świętuje powrót do Macierzy.

Fot. Błażej Bembnista

Już w najbliższy weekend Bydgoszcz będzie świętować 99. rocznicę powrotu do Macierzy.  Z tej okazji urząd miasta zaplanował liczne atrakcje.

Obchody skupią się między innymi na bydgoskich bohaterkach z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ich historie będzie można w zabytkowym tramwaju.  Wydarzenia odbędą się także w Miejskim Centrum Kultury. Tam zaplanowano performance ruchowy pt. Łuczniczki, koncert oraz potańcówkę. Obchody wyjdą także poza granice miasta – w Ostromecku pokazany zostanie odrestaurowany fortepian, a prezentacje zostanie wzbogacony o recital i wykład Agaty Mierzejewskiej.

Program obchodów

„Bydgoskim torem”…
sobota 19 stycznia, godz. 12.00–15.00, zabytkowy tramwaj, trasa: Wilczak – Las Gdański; przejazd darmowy

Symbolicznymi bohaterkami tej edycji obchodów 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski będą znane bydgoskie kobiety z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Historię bydgoskich aktywistek poznamy, podróżując wspólnie zabytkowym tramwajem. Wycieczka obfitować będzie w wiele ciekawych niespodzianek i atrakcji. Zapraszamy do środka!

„Łuczniczki” – performance
sobota 19 stycznia, godz. 17.00, kawiarnia Szpulka MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14; wstęp wolny

Łuczniczki to performance ruchowy, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepckego z 1908 roku, znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera, odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

Koncepcja i choreografia: Agnieszka Kryst, kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst, Katarzyna Sikora, dramaturgia: Anka Herbut, muzyka: Kamil Tuszyński.

UWAGA! Tuż po wydarzeniu odbędzie się druga odsłona listopadowej dyskusji pt. Karty na stół, czyli postulaty Po Stu Laty, podczas której zgłębiane będą tematy dotyczące sytuacji kobiet z perspektywy 99 lat bydgoskiej niepodległości.

NIEZMIENNA – koncert z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy
sobota, 19 stycznia, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14; wejściówki do odbioru w kasie MCK

NIEZMIENNA to muzyczna podróż po pełnym wrażliwości i emocji świecie kobiety. To historie szczęśliwych, spełnionych, ale też zagubionych i samotnych kobiet. Ich zmagania z rzeczywistością skomentują słowem bydgoskie dziennikarki. Osobiste interpretacje piosenek zaprezentują bydgoscy wokaliści przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Miłosza Wośki – pianisty i aranżera. NIEZMIENNA to niezwykłe elektroniczne aranżacje utworów przygotowane specjalnie na tę okazję. Podczas wieczoru publiczność stworzy integralną całość z artystami.

Ruk cug! Dechy czekają! – potańcówka
sobota, 19 stycznia, godz. 20.30, foyer MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14

W klimat lat 20. i 30. minionego wieku wprowadzi duet Przedwojenne Piosenki, który powstał z inicjatywy Tomka Grdenia – kontrabasisty i wokalisty, który zaprosił do współpracy Malwinę Paszek. Ona dodała nie tylko akordeon, altówkę i śpiew, ale także swoje zamiłowanie do muzyki ludowej. Stąd, oprócz pięknych i znanych szlagierów sprzed stu lat, takich jak Zimny drań czy Miłość ci wszystko wybaczy, usłyszeć będzie można także zapomniane melodie, często z wpływami muzyki cygańskiej czy węgierskiej. Na koncercie, prócz kontrabasu czy akordeonu, pojawią się mniej znane, a charakterystyczne dla okresu międzywojennego instrumenty, jak mandolina, banjola, banjoukulele czy ukulele.

Johann Friedrich Marty – prezentacja odrestaurowanego fortepianu / recital / wykład Agaty Mierzejewskiej
niedziela, 20 stycznia, godz. 17.00, Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny

Fortepian po odrestaurowaniu przez Pracownię Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie pod Warszawą powrócił do Pałacu Starego w Ostromecku. Fortepian został zbudowany na początku XIX w. w Królewcu. Odrestaurowany instrument służyć będzie działalności koncertowej ZPP w Ostromecku. Agata Mierzejewska opowie o budownictwie fortepianów na ziemiach polskich w XIX wieku.


Powiązane treści