Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 1 • L -1
1C
Sr
0C
Czw
1C
Pt
-2C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNakłoPolitykaRocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w Nakle i Szubinie
stan wojenny-szubin
12.12.2017 | 21:50

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w Nakle i Szubinie

Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się m.in. na terenie powiatu nakielskiego

Na zdjęciu: Uroczystości zaplanowano m.in. w szubińskim muzeum, gdzie wręczone zostaną medale działaczom opozycji antykomunistycznej

Fot. Maciej Rejment

Już po raz 36 obchodzona będzie rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości odbędą się m.in. na terenie powiatu nakielskiego.

W środę uroczystości rozpoczną się w Potulicach, gdzie o godz. 10:00 złożone zostaną kwiaty pod wmurowaną w ścianę potulickiego więzienia tablicą, która upamiętnia internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych i działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej.

W samo południe w Szubinie obchody odbędą się pod pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich i komunistycznych w latach 1939-1989, gdzie uczestnicy złożą kwiaty. Wieńce zostaną również złożone pod tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. O 13:00 zaplanowano uroczystość w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski wręczy zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeransis, czyli najwyższe marszałkowskie wyróżnienie.

Obchody 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się także w innych miastach województwa. W Bydgoszczy odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” (18:00, kościół pw. św. Andrzeja Boboli), zaś o 19:45 w biurach poselskich przy ul. Gdańskiej 10 spotkanie osób represjonowanych w stanie wojennym i działaczy opozycji antykomunistycznej.


Powiązane treści