Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rodzina z Koronowa po pożarze straciła dach nad głową. Dlaczego gmina nie zapewniła lokalu zastępczego?

Dodano: 09.11.2023 | 10:57

Na zdjęciu: Służby jako przypuszczalną przyczynę pożaru podają zwarcie instalacji elektrycznej

Fot. OSP KSRG Koronowo

Wracamy do sprawy pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Iwickowo w Koronowie. Jedna z rodzin nie mogła wrócić do wynajmowanego mieszkania.

Przypomnijmy, że do pożaru doszło 25 października. Ogień w kotłowni budynku wielorodzinnego pojawił się około godz. 21. Na miejsce skierowano strażaków z Bydgoszczy, Koronowa i Mąkowarska. Łącznie ewakuowano 17 osób. Dwie osoby niepełnoletnie zostały przebadane przez Zespół Ratownictwa Medycznego jednak nie wymagały one hospitalizacji. Działania straży trwały 2,5 godziny. Służby jako przypuszczalną przyczynę pożaru podają zwarcie instalacji elektrycznej.

Tymczasowe zakwaterowanie

Po pożarze jedna z rodzin nie mogła powrócić do wynajmowanego przez siebie mieszkania. Gmina Koronowo zapewniła im tymczasowe zakwaterowanie w ośrodku wczasowym w Pieczyskach. Łącznie w lokalu mieszkało siedem osób w tym matka z dwójką dzieci (jedno z dzieci niepełnosprawne). Sytuacja była dramatyczna, gdyż rodzina straciła wszystko co miała, w ośrodku mogli przebywać tylko przez jakiś czas. – Burmistrz Koronowa powiedział wraz z opieką, że nie mogą nam więcej pomóc, ponieważ nie mają ani finansów ani mieszkań – mówi kobieta. – Jedyne mieszkanie jakie mogli nam zaproponować to 15 km od Koronowa, gdzie nie ma ani dojazdu ani żadnego sklepu – w samym lesie, gdzie pani chce za to mieszkanie 2400 zł plus 2400 zł kaucji. Do tego doszedłby opał – dodaje.

Z pomocą przyszli obcy ludzie

Jak mówi kobieta te koszty przekraczają jej możliwości finansowe. Dlatego na własną rękę zaczęto szukać innego mieszkania. – Obecnie przebywamy w Bydgoszczy w wynajmowanym mieszkaniu – mówi nam w rozmowie kobieta. – Znaleźliśmy je sami bez pomocy gminy. Za tymczasowe zakwaterowanie w ośrodku zapłaciła gmina. Próbujemy sobie poukładać życie od nowa. Tak naprawdę z pomocą przyszli nam obcy ludzie oraz szkoła moja córki – nie gmina – dodaje.

„Nie zawsze jest to możliwe”

– Właścicielem lokalu, który uległ uszkodzeniu jest osoba prywatna, nieruchomość ta nie należy do gminnego zasobu mieszkaniowego – wyjaśnia burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Jedno gospodarstwo domowe (siedem osób) nie mogło pozostać w zajmowanym lokalu z uwagi na szkody spowodowane pożarem oraz brak możliwości zapewnienia lokalu zamiennego przez właściciela nieruchomości. Osoby zostały tymczasowe zakwaterowane przez Gminę Koronowo w Ośrodku Wypoczynkowym Polonez w Koronowie na czas znalezienia odpowiedniego mieszkania. Gmina Koronowo stara się, aby lokal zamienny był zawsze dostępny, jednakże z uwagi na niewielką ilość wolnych lokali w zasobie gminnym a duże zapotrzebowanie na takie lokale nie zawsze jest to możliwe – dodaje burmistrz.

Pytania bez odpowiedzi

Ile lokali zastępczych ma w zasobach Gmina Koronowo? Jakie procedury uruchamiane są w przypadku tego typu zdarzeń? Na te pytania burmistrz Koronowa nie udzielił nam odpowiedzi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Berlin
Berlin
3 miesięcy temu

Nie tak do końca bym odpuścił MOPS i UM w Koronowie . Dziecko niepełnosprawne ?, to szczególny przypadek drugie w wieku szkolnym, które musi uczęszczać do Szkoły tak mówi prawo a UM i MOPS to prawo musi nie tylko reprezentować ale i wdrażać w życie . Przypomnijmy co mówi prawo na temat MOPS „MOPS, czyli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest instytucją, do której warto się zwrócić zawsze, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie – w szczególności gdy dotknie nas lub naszych bliskich: ubóstwo, bezrobocie, bezdomność, długotrwała lub ciężka choroba, …„ .… Czytaj więcej »

Zapomniałem
Zapomniałem
3 miesięcy temu

Ja tak niedawno czytałem w GP wypowiedz wice burmistrza w tej sprawie . Posunąłem się dalej wchodząc na tego Pana stronę internetową . Jedno żucia się w oczy symbole Polski Walczącej ( Kotwica ). To właśnie przykuło moją uwagę Ci ludzie walczyli płacąc najwyższa cenę aby takie rodziny jak ta w przyszłej Polsce miały dach nad głową i ciepły posiłek . Z racji wieku wiem że wice burmistrz Piotr Kazimierski nie jest jedną z tych osób które w tamtym okresie walczyły o te w/w dobra z Hitleryzmem lub Stalinem . Ale sobie tak myśle że jeżeli ktoś upodabnia i wzoruje… Czytaj więcej »

Waldi
Waldi
3 miesięcy temu

Gdzie jest OPS w Koronowie?!!

Redi
Redi
3 miesięcy temu

Kur… ukraincy na Pieczyskach siedzą i jest dobrze a dla Koronowian nie ma miejsca. Rece opadaja

Sorry
Sorry
3 miesięcy temu

Gorzej na podwyżki dla burmistrza którego to burmistrzowanie to pierwsza praca w życiu jest . Dyrektorzy zarabiają powyżej ) tys zł na rękę z podatnika pieniędzy ?. Dzięki Polsko

Wojtek
Wojtek
3 miesięcy temu

MOPS w Koronowie to porażka. Te kobiety tam za karę siedzą, zwłaszcza jedna. Juz dawno ktos powinien tam porządek zrobić

Maciej
Maciej
3 miesięcy temu

MGOPS pijakom kase daje na chlanie, a zeby zrobić coś dla naprawde potrzebujacych to nie

Sorry Piotruś
Sorry Piotruś
3 miesięcy temu

Nie strasz nie strasz bo się zesrasz . Kiedy ja mundur nosiłem ty synu bawiłeś się żelazkiem na sznurku myśląc że masz samochód na baterie i tak ci zostało do dziś. Ja swoje przeżyłem nie boje się włożyć głowy tam gdzie ty nogi nie postawisz a wiec zabierz się za robotę, może czegoś się nauczysz i zaczniesz szanować biednych pokrzywdzonych ludzi przez los który niewiadomo dlaczego jest czasami niesprawiedliwy .

Anna
3 miesięcy temu

Wojtek, kogo masz na myśli bo ja też jedną obstawiam. Masakra

wkurzona
wkurzona
3 miesięcy temu

przestańcie jezdzic po dziewczynach z mops, tylko pogadajcie z nimi za kulisami; gdyby mogły, to 90% ludzi odeslalby z kwitkiem, bo to cwaniacy, alkoholicy bez chęci poprawy i śmierdzące lenie, tzw. pinćsetplusy! ale chory system każe OPSom rozdawać na prawo i lewo, bo pieniacki i roszczeniowy naród nauczył się żerować na socjalu, czyli z pieniędzy tych, którzy zapierniczają od rana do nocy i prowadzą własne działalności! a tam gdzie naprawdę potrzebna jest pomoc, widać chęć do działania, pracowitość, zdolne dzieci, schorowani pozostawieni sami sobie emeryci (!), to tam pomocy przekazać nie mogą… bo jakieś durne liczby i przepisy zabraniają i… Czytaj więcej »