Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rodźko zagęszcza zabudowę w centrum miasta. Znamy szczegóły inwestycji między Poznańską a Grudziądzką

Dodano: 06.04.2020 | 13:38

Na zdjęciu: Wizualizacja budynku Poznańska 25 od strony ulicy Poznańskiej.

Fot. Rodźko Dewelopment

Rodźko Deweloper przekazał więcej szczegółów na temat swojej inwestycji w centrum Bydgoszczy. Inwestor opublikował wizualizacje budynku, który powstanie pomiędzy ulicą Poznańską a Grudziądzką.

Firma Rodźko to znany bydgoski deweloper. W ostatnich latach realizował on m.in. takie inwestycje jak budynki przy ulicach Rejtana i Granicznej, a także dwa obiekty w ramach kompleksu Nowoczesny Fordon. Teraz kontynuuje on zabudowę w rejonie ścisłego centrum miasta – po realizacji budynku przy ulicy Poznańskiej 24 inwestor przystąpił do zabudowy działki po południowej stronie ulicy, zlokalizowanej pod numerem 25. Została ona zakupiona w miejskim przetargu, który odbył się w 2017 roku.

Rodźko zagęszcza zabudowę w centrum miasta. Znamy szczegóły inwestycji między Poznańską a Grudziądzką

Zobacz również:

Przy Fordońskiej powstają Aura Towers. Nowe wizualizacje i szczegóły inwestycji JHM

Działka przy ulicy Poznańskiej 25 ma bogatą historię. Jej obszar znajdował się na trenie historycznego Przedmieścia Poznańskiego, powstałego już pod koniec XIV wieku. W jej sąsiedztwie do roku 1826 znajdowała się Brama Poznańska. Sama działka była dużą parcelą, zlokalizowaną między dzisiejszą ulicą Św. Trójcy i Poznańską. – W okresie I Rzeczypospolitej właścicielką była Agnieszka Miniszewska (zd. Duszyńska), która odziedziczyła majątek po ojcu Adrianie. W 1784 r. nabywcą był dworski radca sądowy Christoph L. P. Strümpffler. Rok później grunt podzielono między Walentego i Andrzeja Kalinowskich, z rodu farbiarzy tkanin – przekazuje Rodźko.

W 1846 roku na działce wybudowano kościół staroluterański. Po 35 latach dokonano jego niewielkiej rozbudowy, w procesie której wziął udział Józef Święcicki. Sławny budowniczy wielu znamienitych bydgoskich kamienic zaliczył tu swój debiut w roli architekta. – Młody Józef, będą w spółce ze swoim ojczymem, od którego pobierał nauki, projektował wtedy niewielką rozbudowę świątyni w postaci nowego wejścia do niej – czytamy w opisie inwestycji. Po drugiej wojnie światowej stan techniczny budynku znacznie się pogorszył, a żadna z użytkujących go wspólnot religijnych nie miała pieniędzy na jego remont. W 1969 roku świątynia została zamknięta, a następnie rozebrana.

Budynek będzie położony pomiędzy ulicami Poznańską i Grudziądzką. Od strony Poznańskiej wpisuje się w pierzejową, kamieniczną zabudowę ulicy, zaś od Grudziądzkiej jest podzielony na część piętrową i dwupiętrową. Dominującym materiałem elewacji będzie cegła. – Budynek będzie posiadał ekskluzywnie wykończony hall, cichobieżną windę oraz okna o podwyższonej izolacyjności termicznej i akustycznej. Każdy apartament wyposażony zostaną w klimatyzację, system inteligentnego zarządzania oraz drzwi antywłamaniowe – informuje inwestor.

Inwestycja przy Poznańskiej 25 składa się z czterech kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej, w której znajdzie się hala garażowa. Część usługową stanowi 14 lokali użytkowych, mieszczących się na parterze od strony zarówno Poznańskiej, jak i Grudziądzkiej. Część mieszkalna składa się z 33 lokali o metrażach od 30 do 60 mkw. – część z nich została już wstępnie zarezerwowana. Pierwsze prace na Poznańskiej 25 rozpoczęły się już w 2017 roku – wtedy to na zlecenie Rodźko Dewelopment przeprowadzono badania archeologiczne, dzięki którym zabezpieczono pozostałości dziejów tego miejsca i sporządzono szczegółową dokumentację. Faktyczne prace budowlane ruszyły pod koniec 2018 roku – inwestor szacuje, że realizacja budynku zakończy się wiosną 2021 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Pan Rodźko wykupił prawie całą stronę ul. Pawiej wraz z kamieicą na rogu Strzeleckiej. Postawił mały blok A resztę terenu pozostawil w opłakanym stanie. Smród brud i ubóstwo. I to wszystko blisko centrum miasta.

ernest winiarski
ernest winiarski
4 lat temu

zazdrościsz?
Czy chcesz się pochwalić co się dowiedziałeś z plotek pod ŻABKĄ?