Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rok akademicki 2017/2018 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego rozpoczęty! [ZDJĘCIA]

Dodano: 10.10.2017 | 15:25

Na zdjęciu: Rozpoczęcie nowego roku akademickiego na UKW.

Fot. Stanisław Gazda

Trzykrotne uderzenie rektorskim berłem i wypowiedzenie łacińskiej formuły „Quod Bonum, Felix Faustum, Fortunatumque Sit!” (niech ten rok będzie ku dobru, szczęściu i pomyślności), a po nim odśpiewanie Gaude Mater Polonia – oznaczały, że rok akademicki 2017/2018 na UKW został rozpoczęty.

Uroczystość z udziałem m.in. Piotra Ziółkowskiego, szefa Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina, władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, byłych rektorów UKW, rektorów wszystkich bydgoskich i współpracujących z UKW uczelni, miała miejsce w Sali Koncertowej Copernicanum UKW. To już czterdziesta dziewiąta inauguracja roku akademickiego w historii tej uczelni.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Jacek Woźny, przypada ona w bardzo ważnym okresie przemian szkolnictwa wyższego w Polsce, wejściu w życie ustawy 2.0, ze świadomością, że UKW dobrze wypełnia rolę przewidzianą przez tę ustawę dla publicznej uczelni wyższej. Jest to wspólnota ponad tysiąca pracowników, wśród których znajduje się dwustu reprezentantów najwyżej kwalifikowanej kadry profesorskiej z wielu dziedzin i dyscyplin nauki. Jest to uczelnia na której studiuje ponad dziewięć tysięcy studentów na pięćdziesięciu kierunkach studiów.

Rektor UKW wspomniał o przystąpieniu UKW do konsorcjum małych i średnich uczelni akademickich, podpisaniu przez rektorów bydgoskich publicznych uczelni wyższych oraz PWSZ we Włocławku listu intencyjnego w sprawie współdziałania uczelni publicznych województwa kujawsko-pomorskiego, współpracy między największymi uniwersytetami Bydgoszczy i Torunia, a także intencji działań prowadzących do stworzenia w najbliższej przyszłości bydgoskiego związku UTP i UKW. Wszystkie te inicjatywy, podobnie jak wymienione w trakcie wystąpienia rektora UKW sukcesy naukowe i dydaktyczne, oraz poczynione na polu kultury i sportu, przyczyniają się do umocnienia akademickiego i uniwersyteckiego statusu uczelni, wzmocnienia potencjału UKW i pozostałych publicznych uczelni regionu kujawsko-pomorskiego.

Profesor Woźny zapowiedział otwarcie niebawem na UKW nowego kierunku studiów: prawo w biznesie, a na zakończenie swojego wystąpienia szczególnie gorąco pozdrowił 2,5 tysiąca studentów pierwszego roku oraz nowych doktorantów.

Tradycją inauguracji i jedną z najważniejszych jej części była immatrykulacja studentów, którzy uzyskali najwyższe wyniki z egzaminu wstępnego oraz doktorantów. Do ślubowania wezwani zostali wyróżnieni studenci I roku: Gabriel Żołowski, Oliwia Wasiniak, Anna Sirenko, Kacper Hermit, Marek Miękiszak, Katarzyna Ciechanowska, Bartosz Grabowski i Paweł Jankowski. Doktorantami, którzy uroczyście złożyli ślubowanie i uczestniczyli w akcie pasowania byli: Agnieszka Pazderska, Dorota Rybicka, Marta Bąkowska, Tomasz Surowiec, Małgorzata Wielgosz i Paweł Bielicki.

Wykład inauguracyjny „Tradycja Uniwersytetu w kulturze ponowoczesnej” wygłosił dr hab. Piotr Kostyło. Po nim w wystąpieniach okolicznościowych głos zabierali: Piotr Ziółkowski, który odczytał list od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wicewojewoda Józef Ramlau.

Ten ważny dzień dla społeczności akademickiej, jakim było rozpoczęcie nowego roku akademickiego stanowił także okazję do wyróżnienia pracowników uniwersytetu. Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali: dr hab. Janusz Golinowski i dr hab. Hanna Liberska. Brązowy Krzyż Zasługi wręczony został dr Agnieszce Latoś. Wręczone zostały także złote medale Za Długoletnią Służbę: Grażynie Muchewicz, Markowi Wernickiemu, Halinie Woźniak i Bogdanowi Żurkowi oraz srebrne i brązowe medale Za Długoletnią Służbę, a także odznaczenia resortowe – Medale Komisji Edukacji Narodowej. Złotą odznakę „Za zasługi dla Sportu” otrzymał dr hab. Krzysztof Buśko.

W tym roku po raz pierwszy podczas inauguracji roku akademickiego wręczone zostały nagrody naukowe dla dr hab. Krystiana Obolewskiego, dr Danuty Szumińskiej oraz prof. dr hab. Yuriya Zorenki. Były też statuetki „Od Studenta do Profesora” i wyróżnienia Gloria Victoribus (Chwała Zwycięzcom). W konkursie na Najlepszego Studenta Sportowca UKW na taką statuetkę zasłużyła sobie Iga Baumgart, studentka Instytutu Kultury Fizycznej.

Powodem do dumy dla UKW byli także najlepsi studenci i absolwenci. Oni również zostali wyróżnieni. Najlepszym absolwentem okazała się Marika Skornia, a studentką Agata Sylwia Piasecka.

Uroczystość zakończył minirecital w wykonaniu dr Justyny Jażdżyk (koncert włoski BWV 971 Jana Sebastiana Bacha.