Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rok po ataku Rosji na Ukrainę. „Bydgoszcz stała się jednym wielkim NGO-sem”

Dodano: 20.02.2023 | 12:01

Na zdjęciu: W piątek minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Fot. Archiwum

W piątek (24 lutego) minie rok od ataku Rosji na Ukrainę. – Był to czas, w którym wiele osób i organizacji pokazało wielkie serca – mówi wiceprezydent Bydgoszczy.

Zastępcy prezydenta miasta: Iwona Waszkiewicz i Michał Sztybel, prezesi stowarzyszenia Dom Ukraiński Elena Morozowa-Domagalska i Sławomir Miodowski oraz radny Ireneusz Nitkiewicz podczas konferencji prasowej przedstawili podsumowania dotychczasowego wsparcia miasta dla osób, które uciekły z Ukrainy przed wojną. – Przez ten rok w Bydgoszczy zmieniło się wiele – mówi Sztybel i dodaje: – Patrząc po różnych danych, to w Bydgoszczy może być między 25-30 tysięcy osób, które osiedliły się w mieście. To może być więcej niż np. jedno z większych osiedli – Wyżyny. 

Zastępca prezydenta Bydgoszczy podkreśla, że ponad 20 tys. osób z Ukrainy podjęło pracę i zaznacza, że do miasta cały czas przyjeżdżają osoby, które wymagają wsparcia. – Rozstrzygnęliśmy konkurs, jesteśmy na etapie popisywania umów z trzema organizacjami, które będą świadczyły punkty pomocowe na terenie miasta – podkreśla Sztybel. Tymi organizacjami będą: Stowarzyszenie „Dzięki Wam”, które ma prowadzić punkt przy ul. Grunwaldzkiej, „Trzy Skały” przy ul. Rupniewskiego oraz „Dom Ukraiński” przy Jezuickiej. Także przy Jezuickiej zostanie uruchomiony punkt informacji dla obcokrajowców.

To jest rocznica, której nie będziemy świętować radośnie. Z jednej strony będziemy myśleli o tych, którzy zginęli przez rosyjską napaść, ale z drugiej musimy patrzeć na tych, którzy są obok nas, dodawali im otuchy, że tę wojnę można wygrać

– zaznacza Michał Sztybel. Zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz wyliczała z kolei dane dotyczące edukacji dzieci z Ukrainy, które uczęszczają do bydgoskich szkół i przedszkoli: – Mamy 2 697 dzieci z Ukrainy, w tym 2 100 w szkołach i blisko 600 w przedszkolach. To więcej, niż w maju – szczytowym momencie ubiegłorocznego roku szkolnego. 

Od marca 2022 roku (do dziś) przy Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli działa Edukacyjny Punkt Informacyjny, który udziela pomocy w zakresie korzystania z sieci przedszkoli i szkół, udziela wyjaśnień dotyczących polskiego systemu edukacyjnego, wskazuje wolne miejsca w szkołach i przedszkolach. Tylko do końca czerwca 2022 r. EPI udzieliło 2964 konsultacji, w okresie wakacyjnym około 1000 porad, a od września 2022 r. do stycznia 2023 r. 620 konsultacji. Utworzone zostały oddziały przygotowawcze w szkołach podstawowych oraz liceach dla uczniów uchodźczych, w których prowadzona była i jest intensywna nauka języka polskiego, w każdym z oddziałów zatrudniono w charakterze pomocy nauczyciela – osobę władającą językiem polskim, ukraińskim i rosyjskim. W tym roku szkolnym funkcjonuje dziewięć oddziałów przygotowawczych (w poprzednim było ich dwadzieścia dwa). Siedem z tych oddziałów jest w szkołach podstawowych, a dwa w ponadpodstawowych.

W piątek (24 lutego) o 17:00 w Młynach Rothera odbędzie się wydarzenie „Bydgoszcz solidarna z Ukrainą”. – Chcemy pokazać, że jesteśmy solidarni, widzimy ogrom zła i chcemy nadal pomagać – mówi radny Ireneusz Nitkiewicz.

To, co cały świat mówił: Polska stała się jednym wielkim NGO-sem. Bydgoszcz tak samo stała się jednym wielkim NGO-sem, ale to nie wygasło. Ludzie chcą pomagać, zaangażowanie jest ogromne.

– dodaje. W Młynach Rothera mają wystąpić ukraińscy artyści, w planach jest też przyjazd wdów po ukraińskich żołnierzach, którzy zginęli na froncie. Ponadto planowana jest wystawa zdjęć.

Szymon Fiałkowski