[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rolety dzień i noc w salonie. Najlepsze aranżacje, do których będą pasowały

Dodano: 21.07.2022 | 16:38

Na zdjęciu: Rolety dzień i noc to bardzo estetyczne i niezwykle plastyczne osłony okienne.

Fot. Materiały własne Domondo.pl

Rolety dzień i noc wiodą prym na rynku osłon okiennych od dobrych kilku lat. W dodatku nie zanosi się na to, aby ten trend miał się zmienić. Za co pokochaliśmy ten model? Co wyróżnia go na tle konkurencji? W jakim otoczeniu prezentuje się najlepiej? Podpowiadamy.

Dlaczego warto zamontować rolety dzień i noc w salonie?

Salon to najczęściej główne miejsce w domu – szczególnie, gdy jest połączony z kuchnią. To właśnie tutaj przyjmujemy gości, odbywają się najważniejsze wydarzenia, oglądamy filmy czy odpoczywamy po ciężkim dniu pracy. To swojego rodzaju wizytówka naszego domu. Nic więc dziwnego, że musi być on dopracowany w najmniejszym nawet szczególe. Dziś skupimy się na oknach, które wbrew pozorom pełnią bardzo ważną funkcję w każdym pomieszczeniu – zarówno estetyczną, jak i praktyczną.

Zacznijmy od praktycznej strony rolet dzień i noc. Są to wyjątkowe osłony okienne, których nie sposób pomylić z żadnym innym modelem. Wyróżnia je charakterystyczna konstrukcja oparta na dwóch warstwach materiału z naprzemiennie ułożonymi, transparentnymi i przyciemniającymi (lub zaciemniającymi) pasami. Poruszanie ich względem siebie za pomocą łańcuszka pozwala ustawić je w trzech pozycjach:

  1. całkowicie otwartej, czyli podniesionej do góry,
  2. półotwartej, gdzie promienie słońca delikatnie przeciskają się przez powstałe otwory,
  3. zamkniętej, w której całkowicie odcinamy promienie słoneczne od wnętrza.

Oczywiście stopień zaciemnienia zależy od koloru i grubości tkaniny, na jaką się zdecydowaliśmy.

Jak zaaranżować przestrzeń okienną w salonie z roletami dzień i noc?

Aranżację okien możemy podzielić na dwie kategorie: z jednej strony może być ona dopełnieniem wystroju wnętrza, a z drugiej jej punktem głównym. Rolety dzień i noc sprawdzają się w obu tych zadaniach, a efekt zależy od odcienia, na jaki się zdecydujemy. Występują one w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala nam subtelnie dopasować je do stolarki okiennej czy klimatu pokoju, lub postawić na mocny odcień na zasadzie kontrastu. Wtedy to właśnie osłona okienna będzie wisienką na torcie całej aranżacji.

Rolety dzień i noc to bardzo estetyczne i niezwykle plastyczne osłony okienne. Łączą w sobie estetykę żaluzji i funkcjonalność modeli materiałowych. To oznacza, że sprawdzają się nie tylko jako ochrona przed słońcem czy ciekawskim sąsiadem, lecz także świetnie prezentują się jako ozdoba. Ich prosta i zarazem dekoracyjna forma najlepiej czuje się solo – nie potrzebują bowiem firanek, zasłon czy innych dodatków. Dzięki temu zyskujemy dużo przestrzeni na parapecie, którą można wykorzystać, jako miejsce na rośliny, ozdobne wazony czy lampy.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na łączenie rolet dzień i noc z firankami, postawmy na zwiewne, delikatne tkaniny, które nie przytłoczą wnętrza. Tutaj świetnie będzie wyglądać zarówno zabawa kontrastem, jak i ta na zasadzie podobieństw. W przypadku zasłon najlepiej sprawdzają się mocne połączenia kolorystyczne (na przykład zielona roleta, zielona zasłona). Masz na oknie stonowany model i chcesz rozweselić salon zasłonami? Postaw na opcje wzorzyste!

W jakich stylach aranżacyjnych sprawdzą się rolety dzień i noc?

Dość mocny design rolet dzień i noc może wydawać się bardzo trudny do ogrania? Nic bardziej mylnego! Praca z tymi osłonami okiennymi jest zarówno wyzwaniem, jak i przyjemnością. Pamiętajmy jednak, że z doborem dodatków łatwo przesadzić, przez co aranżacja może wyjść kiczowato.

Rolety dzień i noc współgrają ze stylem:

  1. Skandynawskim, w którym idealnie sprawdzą się jasne, stonowane modele (białe, niebieskie czy beżowe). Równomiernie ułożone pasy i komfort termiczny, jaki dają, są zgodne z zasadami tego nurtu – harmonią, prostotą i czystością.
  2. Angielskim, który kieruje się przepychem, romantyzmem i jednocześnie niezwykłą przytulnością. Tutaj świetnie będą wyglądać pastelowe kolory (np. róż czy żółć) podkreślające intymną atmosferę.
  3. Nowoczesnym, pod którego pojęciem kryją się niezwykłe propozycje aranżacyjne. We wnętrzach w tym stylu innowacyjne rolety duo odnajdą się, jak ryba w wodzie, podkreślając nowoczesny wymiar wnętrza.
  4. Glamour – proste rolety w towarzystwie ozdobnych lamp i kryształowych żyrandoli? Jak najbardziej! Okna luksusowych wnętrz będą dobrze wyglądać z roletami dzień i noc w odcieniu bieli, szarości, grafitu czy czerni.

Rolety dzień i noc to nietuzinkowe osłony okienne, które sprawdzą się w niemal każdej stylizacji okien. Są idealnym sposobem na zbudowanie kontrastu we wnętrzu. Doskonale również wpasowują się w tło, będąc dopełnieniem aranżacji, a nie jej głównym punktem. Niezwykły i jednocześnie uniwersalny design będzie pasował do salonu, sypialni, biura i pokoju dziecka – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.