Bydgoszcz
31C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 31 • L 30
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
25C
Wt
25C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRondo turbinowe pod Bydgoszczą otwarte. Czym się różni od tradycyjnego?
31.08.2020 | 10:44

Rondo turbinowe pod Bydgoszczą otwarte. Czym się różni od tradycyjnego?

Na zdjęciu: Prace toczyły się również na al. Ofiar Hitleryzmu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wprowadzana została nowa organizacja ruchu na rondzie turbinowym w ciągu drogi wojewódzkiej nr 223. Przebudowane skrzyżowanie łączy Bydgoszcz i Białe Błota.

Możliwe jest już korzystanie z obu jezdni, ronda, dróg rowerowych i chodników. Zamknięte mogą być jeszcze pojedyncze pasy. Na wrzesień zaplanowano odbiory, ale nie wpłyną one na sposób poruszania się po przebudowanej drodze. Rondo ma wpłynąć na bezpieczeństwo podróżujących w tym rejonie, a także upłynnić ruch – między innymi ułatwić dojazd od strony Miedzynia.

Nowe skrzyżowanie z ruchem okrężnym ma charakter ronda turbinowego. Kierujący jeszcze przed wjazdem na skrzyżowanie wybiera pas ruchu właściwy dla dalszego kierunku jazdy – na rondzie nie ma już możliwości zmiany pasa z wewnętrznego na zewnętrzny i odwrotnie. – Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami – mówi rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Sitarek. Podobne rondo funkcjonuje już w Żołędowie, a kolejne jest budowane na przedłużeniu ul. Grunwaldzkiej.

Realizacja inwestycji kosztowała 18,6 mln zł. Większość kosztów pokrył urząd marszałkowski (13,7 mln zł), a resztę dołożyła gmina Białe Błota (4,8 mln zł). Przy okazji na koszt gminy powstał nowy odcinek al. Ofiar Hitleryzmu, a ze środków Powiatu Bydgoskiego wybudowano dojazd od strony Trzcińca. Droga wojewódzka nr 223 to najkrótsze połączenie Bydgoszczy z węzłem S5 w Białych Błotach. Jest też najbardziej zatłoczoną drogą tej kategorii w województwie – dziennie jeździ nią 24 tysiące pojazdów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
9 miesięcy temu

Wiadukt wybudowano około pół wieku wcześniej. Kilometr drogi po pięćdziesięciu latach do połączenia z S-5 jeszcze ze trzy kilometry czyli jeśli będą w tym tempie budować to jeszcze że 150 lat jeśli opóźnień nie będzie.

Łuczniczka
Łuczniczka
9 miesięcy temu

Czy na takim rondzie można zawracać?

Powiązane treści