Rower miejski pod lupą. Sprawdzamy, co się zmieni
Dodano: 18.04.2017 | 10:20W przyszłym roku Bydgoski Rower Aglomeracyjny czekają spore zmiany.
Na zdjęciu: W tym roku kończy się umowa BikeU na obsługiwanie bydgoskiego roweru miejskiego.
Fot. ST
Bydgoski Rower Aglomeracyjny rozpoczął trzeci sezon funkcjonowania. Myśli wszystkich rowerzystów sięgają jednak następnego roku, w którym system przejdzie modernizację.
Po rozpoczętym w marcu sezonie 2017 skończy się umowa z obecnym operatorem roweru miejskiego, firmą BikeU. Dlatego też Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotowuje się już do ogłoszenia przetargu na lata 2018-2020, który obejmuje m.in. wprowadzenie sieci do Fordonu. Powstanie tam 12 nowych stacji. W minionym tygodniu drogowcy w porozumieniu z zespołem ds. polityki rowerowej ustalili lokalizację przystanków.
Lokalizacje stacji w Fordonie:
1. Stary Fordon
2. Swobodna/Piłsudskiego
3. Andersa/Wolna
4. Pelplińska/Jarużyńska
5. Pelplińska/Skarżyńskiego
6. Brzechwy/Szancera
7. Andersa/Kleeberga
8. Twardzickiego/Bołtucia (Thommee)
9. Twardzickiego/Teski
10. Kaliskiego/UTP
11. Romanowskiej/Centrum Onkologii
12. Akademicka/Korfantego
Zaletą zaproponowanych stacji ma być bliskość linii tramwajowej, z którą BRA będzie tworzyć spójny system. Długo zastanawiano się nad budową stacji pośrednich między centrum miasta a Fordonem, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego wariantu, odrzucając propozycję utworzenia przystanków przy Fordońskiej (na wysokości Wiślanej i Sochaczewskiej). Przepadły też stacje przy Bora-Komorowskiego i na skrzyżowaniu Berlinga oraz Kleina.
Dzięki oszczędnościom z przetargu na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej powstaną jeszcze cztery stacje bliżej centrum miasta. Zainteresowanie uruchomieniem przystanku zgłaszano między innymi w Exploseum i przy ul. Chemicznej, ale ostatecznie zespół zarekomendował skrzyżowania Kujawskiej i Konopnickiej, Komuny Paryskiej i Boya-Żeleńskiego, Gnieźnieńskiej i Gołębiej oraz Kołobrzeskiej i Koszalińskiej. W dalszej kolejności system ma być rozbudowywany w kierunku Osowej Góry i Czyżkówka.
Jednym z najczęściej postulowanych kierunków rozwoju jest budowa stacji w pobliżu centrów handlowych. W tym przypadku ZDMiKP nie przychyli się jednak do głosu użytkowników. – Chcemy, aby w takich miejscach były stacje komercyjne – tłumaczą w zarządzie. Z tego powodu rowery nie trafią na razie na rondo Toruńskie, gdzie przystanek mogłoby uruchomić Tesco. Drogowcy liczą, że utworzenie fordońskiego systemu zachęci do współpracy innych przedsiębiorców. Jednym z kandydatów jest Auchan, którego władze już wcześniej miały być zainteresowane rowerem miejskim. Przez trzy dotychczasowe lata funkcjonowania BRA powstały jednak tylko dwie stacje komercyjne – przy Ikei oraz Atosie. Ich przyszłość na razie nie jest znana i zależy od ustaleń między przedsiębiorcami a przyszłym operatorem systemu.
Po podpisaniu nowej umowy miejska sieć będzie liczyła 51 stacji. Kolejnych 25 będzie mogło zostać domówionych. – Możemy rozszerzyć system w dowolnej chwili. Wszystko zależy od środków, jakimi będziemy dysponowali – mówią drogowcy. Do Bydgoszczy trafi łącznie 560 rowerów (w tym 50 rezerwowych), które zostaną nieco inaczej niż dotychczas pomalowane – rama, widelec i osłona łańcucha będą granatowe, błotniki – szare, a kierownica i kosz – granatowe.
Jak wskazuje sama nazwa sieci, rower miał być aglomeracyjny, a nie jedynie miejski. Dotąd nie udało się jednak powiększyć systemu o stacje poza granicami miasta, choć zapisy umowy dopuszczały przystanki w Osielsku i Białych Błotach. Teraz temat powraca. – Uzyskałem informację, że w tym roku Bydgoszcz skupi się na rozszerzeniu systemu w granicach miasta, a w następnym wrócimy do rozmów. Ja teren pod stacje cały czas trzymam – mówi wójt Osielska Wojciech Sypniewski. Stacje miałyby zostać zlokalizowane przy urzędzie gminy oraz w Niemczu przy poczcie. – Obecnie rozmawiamy o partycypacji w kosztach budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jeździeckiej. Jeżeli uda się to dogadać, będzie to kolejny krok w kierunku powstania stacji – zapowiada Sypniewski.
Od 2018 roku sezon roweru miejskiego ma trwać o miesiąc krócej i jednoślady udadzą się na zimową przerwą z początkiem listopada, a nie jak dotąd – grudnia. Poza tym użytkownicy nie odczują większych zmian. Co najważniejsze, utrzymane zostaną darmowe przejazdy dwudziestominutowe. W Bydgoszczy nie zamierzają się też wzorować na Krakowie, gdzie w niedawno uruchomionym systemie Wavelo wprowadzono możliwość rezerwacji oczekującego na stacji jednośladu. – Rezerwacja utrudniłaby korzystanie z rowerów. Nasz BRA jest prostym systemem i jak pokazała dotychczasowa liczba wypożyczeń, użytkownicy są usatysfakcjonowani – przekonuje rzecznik ratusza Marta Stachowiak.
- Stadion Polonii, komunikacja miejska i port w Emilianowie. PiS z poprawkami do budżetów - 11 grudnia 2024
- Maksymilian Pawełczak i Wiktor Przyjemski nagrodzeni na FIM Awards na Majorce - 10 grudnia 2024
- Aktywnie w Bydgoszczy. Jaka oferta zajęć sportowych dla seniorów? - 27 listopada 2024