Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportRowerowa Stolica Polski 2022: Startuje wiosenny trening. Znany kolarz ambasadorem akcji
rowerowa stolica polski 2022
18.03.2022 | 13:38

Rowerowa Stolica Polski 2022: Startuje wiosenny trening. Znany kolarz ambasadorem akcji

Na zdjęciu: Wicemistrz olimpijski Marek Leśniewski zaprezentował koszulkę tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski. 

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Rowerowa Stolica Polski 2022 tradycyjnie rozpoczyna się od oficjalnego treningu. Od 21 marca przez dwa miesiące będzie można przygotowywać się do ogólnopolskiej rywalizacji. W tym roku będzie ona mieć wyjątkowego ambasadora. 

Rowerowa Stolica Polski to organizowana przez miasto Bydgoszcz rywalizacja samorządów. Tegoroczna odsłona akcji – Rowerowa Stolica Polski 2022 – odbędzie się w czerwcu, jednak tradycyjnie poprzedza ją oficjalny trening miast. Rozpocznie się on w pierwszy dzień wiosny – 21 marca, kiedy to symbolicznie startuje sezon rowerowy.

Oficjalny trening miast to znakomita rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. – Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta. W rywalizacji głównej natomiast stosujemy przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające wielkość miast – tłumaczy koordynator akcji Tomasz Dobrowolski.

Urząd miasta tłumaczy, że w tym roku do rozgrzewki przed czerwcową rywalizacją zgłosiło się 47 miast. Trening potrwa dwa miesiące, do 21 maja. Aby wziąć udział w treningu przed akcją Rowerowa Stolica Polski 2022, należy pobrać aplikację Aktywne Miasta. Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2022. Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Miasto, dla którego będziesz kręcić kilometry. Jeśli Twojego miasta nie ma na liście, możesz dołączyć do grupy „RESZTA ŚWIATA”. W kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: W Fordonie odbędzie się jarmark wielkanocny

Biorąc udział w rywalizacji zyskujemy dostęp do indywidualnych rankingów, historii naszych aktywności. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect. Zapisując się na trening na pewno nie przegapisz czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Trening Rowerowa Stolica Polski 2022 – konkurs

Z okazji rozpoczęcia oficjalnej rozgrzewki, urząd miasta organizuje konkurs. Każdy, kto już zapisał się do rywalizacji „Trening Rowerowej Stolicy Polski 2022” i wykona w dniu 21 marca aktywność: jazda na rowerze lub kolarstwo o dystansie minimum 15 km przy użyciu aplikacji Aktywne Miasta, otrzyma specjalną okolicznościową odznakę i weźmie udział w losowaniu. Do dziesięciu wylosowanych osób (pięciu pań i pięciu panów) zostanie wysłane pytanie dot. Rowerowej Stolicy Polski. Autorzy poprawnych odpowiedzi otrzymają koszulki rowerowe dedykowane tegorocznej rywalizacji.

Rowerowa Stolica Polski 2022 – ambasadorem legendarny polski kolarz

Na piątkowej konferencji prasowej ogłoszono również, że ambasadorem akcji Rowerowa Stolica Polski 2022 został Marek Leśniewski – pochodzący z Bydgoszczy srebrny medalista olimpijski i mistrzostw świata, sześciokrotny mistrz Polski w kolarstwie i zwycięzca Tour de Pologne.

Jako miasto zainicjowaliśmy rywalizację, w której co roku udział bierze kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski – podkreślił dyrektor biura promocji miasta i współpracy z zagranicą Łukasz Krupa. Wyraził on radość z faktu, że ambasadorem akcji został utytułowany sportowiec.

Jazda na rowerze to przede wszystkim lepsze zdrowie i lepsze samopoczucie. Ona sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, nawiązujemy kontakty społeczne i kontakt z przyrodą – powiedział Leśniewski. Wicemistrz olimpijski zaprezentował też koszulkę tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski.

Podczas spotkania z mediami Krupa ogłosił również, że społeczność korzystająca z aplikacji Aktywne Miasta w kwietniu weźmie udział w dodatkowej rywalizacji. Dostęp do niej będą miały osoby, które wpłacą minimum 25 złotych na rzecz fundacji pomagającej Ukrainy. – Akcja będzie skierowana nie tylko do rowerzystów, ale też do osób uprawiających inne dyscypliny – dodał dyrektor biura promocji bydgoskiego ratusza.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments