[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rowerowa Stolica Polski na start! Rywalizacja zaczyna się już w najbliższym tygodniu

Dodano: 30.05.2021 | 09:43

Na zdjęciu: O szczegółach związanych z akcją Rowerowa Stolica Polski, mówili podczas konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, miejski radny Wojciech Bulanda oraz koordynator akcji Tomasz Dobrowolski.

Fot. Szymon Fiałkowski

W najbliższy wtorek (1 czerwca) startuje rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Rywalizacja rozpoczyna się w czerwcu, a nie jak dotąd we wrześniu. – O zmianę terminu prosili uczestnicy akcji, a my wsłuchujemy się w ich opinie. W czerwcu dni są dłuższe, a pogoda pewniejsza, dlatego zaczynamy już w najbliższy wtorek – powiedział podczas konferencji prasowej przed ratuszem prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski złożył także deklarację. – Co najmniej przez połowę dni pracujących, będę dojeżdżał do pracy rowerem. 1 czerwca ten przejazd nastąpi. Może trochę to ryzykowna deklaracja, ale mam nadzieję, że uda mi się dotrzymać słowa – dodał.

To będzie trzecia edycja zmagań Rowerowej Stolicy Polski. Od 21 marca do 21 maja, trwał oficjalny trening. – On pokazywał nam, jakie zmiany jeszcze w samej aplikacji (aplikacja Aktywna Bydgoszcz – dop. red.), musimy wprowadzić, aby była jak najbardziej dostosowana do potrzeb – powiedział koordynator akcji Tomasz Dobrowolski. Jak wymieniał, do treningu włączyło się blisko 17 tysięcy uczestników i blisko 50 miast. Do rywalizacji przyłączył się m.in. Kraków. – W samym treningu, rowerzyści odbyli blisko 140 tysięcy aktywności i przejechali blisko 2 miliony kilometrów – wyliczał Dobrowolski i podkreślił, że gdyby to trening decydował o przyznaniu tytułu, to ten trafiłby do Białej Podlaskiej, a dotychczasowy lider – Nowa Sól uplasowałaby się na drugim miejscu.

Poza głównym pucharem dla zwycięzcy przygotowano także 5 mniejszych pucharów, które trafią do najlepszych miast w pięciu kategoriach: do 50, 65, 100, 200 tys. mieszkańców i powyżej 200 tys. mieszkańców. Dodatkowo do trzech najlepszych miast w ogólnej kategorii trafią samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Radny miejski Wojciech Bulanda, który na sesje przyjeżdża rowerem, już zachęcał do aktywności w Rowerowej Stolicy Polski. – Ruszamy rozgrzewką 5 czerwca (sobota) przejazdem na Lisi Ogon. Pojedziemy po szlakach rowerowych i zakończymy przejazd nad Kanałem Bydgoskim. Ostatni przejazd 26 czerwca i kończymy go nad Zalewem Koronowskim – mówił Bulanda. Odbędzie się także przejazd do Ostromecka, a po okresie pandemii przejazdy rowerowe wznawia Bydgoska Masa Krytyczna. – Na wszystkich przejazdach dla uczestników przewidziano poczęstunek. Uruchamiamy na nich aplikację, aby zbierać kilometry – podkreślił.

Na zakończenie konferencji, prezydent Bydgoszczy zapowiedział także dodatkową nagrodę dla prezydenta, który przejedzie w czerwcu najwięcej kilometrów. Tą nagrodą ma być zaproszenie prezydenta takiego miasta wraz z osobą towarzyszącą na weekend do Bydgoszczy.

Rowerowa Stolica Polski na start! Rywalizacja zaczyna się już w najbliższym tygodniu
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments