Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H 2 • L 1
4C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleRozbita grupa przestępcza, która działała na terenie naszego regionu. Kilkanaście osób zatrzymanych
18.02.2021 | 11:57

Rozbita grupa przestępcza, która działała na terenie naszego regionu. Kilkanaście osób zatrzymanych

O szczegółach akcji poinformowali śledczy.

Na zdjęciu: W akcję zatrzymania członków grupy zaangażowanych było blisko 150 funkcjonariuszy CBA.

Fot. cba.gov.pl / zdjęcie ilustracyjne

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi. W ręce funkcjonariuszy wpadło dwanaście osób, a śledztwo prowadzi bydgoska delegatura CBA wraz z poznańską Prokuraturą Okręgową.

Do akcji zatrzymań członków grupy doszło w miniony wtorek (16 lutego) zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. W akcję zaangażowanych było ponad 150 funkcjonariuszy, którzy w sumie zatrzymali dwanaście osób. Jedna z nich wpadła na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Śledczy zdradzają, że czynności przeprowadzone zostały w 45 lokalizacjach w kraju oraz w Berlinie. – Czynności te w Polsce obejmowały swoim zasięgiem województwa: kujawsko-pomorskie, podkarpackie, wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie – słyszymy od służb, które w Polsce i Niemczech przeszukały miejsca pobytu zatrzymanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych powiązanych z fikcyjnym obrotem olejami roślinnymi.

Z informacji przekazanych przez funkcjonariuszy wynika, że wśród zatrzymanych jest m.in. organizator przestępczego procederu. Wobec niego i siedmiu innych podejrzanych, prokuratura już skierowała wniosek do sądu o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. – Stawiane tym osobom zarzuty obejmują również przestępstwa karnoskarbowe oraz zbrodnie vatowskie, a także pranie brudnych pieniędzy – przekazuje w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, która informuje również, że poręczenie majątkowe zastosowano wobec dwóch innych zatrzymanych, zaś inna zatrzymana osoba zostanie przesłuchana w późniejszym terminie z uwagi na swój stan zdrowia, natomiast wobec zatrzymanego na terenie Niemiec wdrożona zostanie procedura ekstradycyjna.

Śledczy zdradzili też pierwsze ustalenia śledztwa, które zostało inicjowane zawiadomieniem złożonym przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. – W jego toku ustalono, że w latach 2017-2019 na terenie Poznania, Bydgoszczy i innych miejscowości w kraju – w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o zaawansowanej strukturze organizacyjnej – stworzono kilkadziesiąt fikcyjnych podmiotów, które pełniły funkcje tzw. „znikających podatników” lub „buforów” i uczestniczyły w łańcuchach transakcji olejem (rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym) – przekazuje poznańska prokuratura. Działalność grupy oparta była o sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby uniknąć blokady środków finansowych na rachunkach. – W rezultacie ich działalności, na rachunki bankowe znikających podatników nie wpływały żadne środki, które organy finansowe mogłyby zająć w związku z podejrzeniem prania pieniędzy – słyszymy od śledczych. Jak ustalili, zatrzymani wystąpili też o wsparcie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Funkcjonariusze zwrócili się do Polskiego Funduszu Rozwoju o to, aby zablokować wypłatę wnioskowanych środków pomocowych. Z ustaleń wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu działalności grupy wynoszą niemal 80 milionów złotych.

Podejrzanym za zarzucane przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W wypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskiej, czyli przestępstwa z art. 277a p. 1 k.k. kara ta może być wymierzona w granicach od 5 do 25 lat. Śledztwo prowadzą funkcjonariusze bydgoskiej delegatury CBA oraz poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści