Bydgoszcz
17C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSE
H 17 • L 17
21C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
17C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeRozbudowa centrum kultury w Białych Błotach. Mieszkańcy nie chcą likwidacji placu zabaw, wójt uspokaja
21.04.2021 | 12:01

Rozbudowa centrum kultury w Białych Błotach. Mieszkańcy nie chcą likwidacji placu zabaw, wójt uspokaja

Na zdjęciu: Tak po rozbudowie ma wyglądać budynek Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach.

Fot. Urząd Gminy Białe Błota / wizualizacja

Planowana rozbudowa budynku Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców, którzy sprzeciwiają się likwidacji placu zabaw i skateparku dotychczas znajdujących się w miejscu inwestycji. W środę do sprawy odniósł się wójt Dariusz Fundator.

O rozbudowie Gminnego Centrum Kultury białobłoccy urzędnicy poinformowali w ubiegłym tygodniu. Projekt zakłada budowę jednokondygnacyjnego obiektu o wymiarach 25x 22 m. – Da to ponad 500 metrów kwadratowych nowej powierzchni na działalność kulturalną – informował białobłocki urząd. W budynku znajdą się sale dydaktyczne, gabinety tematyczne, biblioteka, szatnia, kotłownia, pomieszczenia gospodarcze, pokój socjalny i toalety dla osób niepełnosprawnych. – Powstanie też kawiarenka z czytelnią, czyli atrakcyjne miejsce spotkań dla mieszkańców. Nowy budynek nie tylko w pełni umożliwi realizację zadań przypisanych GCK, ale także pozwoli na poszerzenie dotychczasowej oferty kulturalnej, organizowanie koncertów, recitali, jubileuszy, wystaw – wyliczali urzędnicy.  Między nowym obiektem a dotychczasową infrastrukturą zostanie wybudowany łącznik.

Pozornie dobre wieści wzbudziły wiele negatywnych emocji wśród mieszkańców. W mediach społecznościowych pojawiła się bowiem informacja, że budynek ma zostać wybudowany na terenie, na którym obecnie znajdują się plac zabaw i skatepark. Komentarze były jednak jednoznaczne. – Jak można zlikwidować plac zabaw przy samej szkole?! Jestem za tym, by zrobić petycję. Przecież to okolica, w której bawią się nasze dzieci! – napisała w komentarzu jedna z internautek.

Głos w sprawie zabrała także radna gminy Aleksandra Lubońska. – Argumenty są takie, że jest to rozbudowa, dla której jest i projekt i dofinansowanie. Ja jestem cały czas temu przeciwna. Nie samej budowie GCK, bo takowe jest potrzebne, tylko umiejscowieniu i pozbawieniu nas placu zabaw i skateparku. Tłumaczono, że plac zabaw będzie przeniesiony z drugiej strony. Najgorsze jest jeszcze to, że zabrany będzie jeszcze dość duży teren na pas przeciwpożarowy – stwierdziła radna. Jak dodała, podczas posiedzeń gminnych komisji tłumaczyła, że to jest jedyne miejsce, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć i zrelaksować się. – Gdy zapytałam, czy były przeprowadzone konsultacje wśród mieszkańców, usłyszałam, że nie – przekazała radna.

W środowe (21 kwietnia) przedpołudnie sytuację skomentował wójt gminy Białe Błota. –  Zarówno plac zabaw, jak i skatepark nie zostaną zlikwidowane. Część urządzeń placu zabaw, a w szczególności urządzenia dla dzieci najmłodszych, otrzymają swoją nową lokalizację znajdującą się na terenie szkoły, pomiędzy budynkiem B a kompleksem Orlik 2012. Skatepark zostanie przeniesiony na niewykorzystywany teren, przyległy do boiska wielofunkcyjnego kompleksu Orlik 2012, a zdecydowana część urządzeń, przede wszystkim urządzenia przeznaczone do użytku dla młodzieży i osób dorosłych (np. elementy do street workout’u, elementy siłowni zewnętrznej itp., ławeczki rekreacyjne i stoliki) znajdujące się w obrębie skweru przy ul. Centralnej, pozostaną na swoim miejscu – zadeklarował Dariusz Fundator.

Wójt poinformował także, że nowa lokalizacja wspomnianych elementów nie będzie w niczym ustępować obecnej. – Wręcz należy podkreślić, że nowa lokalizacja placu zabaw w niewielkiej odległości od wyjścia ze szkoły będzie dla dzieci w sposób oczywisty korzystniejsza i podniesie bezpieczeństwo korzystających z placu, ponieważ znajdować się będzie nie tylko pod kontrolą monitoringu, ale również pod czujnym okiem pracowników szkoły oraz dozorców COEiS, którzy pełnią dyżury całodobowo – napisał Fundator. – Dodatkowo na terenie tym znajduje się mnóstwo roślinności, która dając cień jest elementem coraz częściej nie tylko oczekiwanym, ale również wymaganym na placach zabaw. W pobliżu istniejących drzew zostaną posadowione ławki z oparciami, na których będzie można odpocząć. Cały teren zostanie właściwie zagospodarowany, a pozostałe, częściowe ogrodzenie dawnego stadionu, znajdujące się naprzeciw budynku szkoły, zostanie zlikwidowane – zakończył Fundator.

Obecnie trwa procedura przetargowa. Termin składania ofert, z uwagi na dużą liczbę zapytań,został przedłużony do 27 kwietnia. Urząd stara się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Przewidywana wysokość dofinansowania inwestycji to ponad 990 tys. zł.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
18 dni temu

Eeee, Panie Wójcie, a co z orkiestrą szkolną? Też Pan uspokajał że to nie likwidacja tylko „przeniesienie” do GCK. I gdzie teraz jest orkiestra szkolna, ba jakakolwiek orkiestra? Ni ma! Tu też Pan będzie „przenosił” płac zabaw? No to już wiadomo, że go nie będzie. Swoją drogą ciekawa koncepcja po raz kolejny likwidacja (o – sorry – „przenoszenie”) czegoś co zostało zbudowane nie tak dawno. Może jeszcze Pan Szubińską „przeniesie” i odkorkuje centrum Białych Blot…? Jakie szczęście ze jest Ania, Maciek, Marcin i Artur, oni wszystko wyjaśnią na fejsie „że tak jest dobrze” i „tego chcą mieszkańcy”! A i usłużny… Czytaj więcej »

Dzinia
Dzinia
18 dni temu

Słuszne spostrzeżenie, ale ja jako matka korzystam z tego placu i rozumiem ze będę teraz biegała między trzema punktami zabaw, skateparkiem i ławeczkami. Ktoś nas pytał o zdanie….?

Andrzej
Andrzej
16 dni temu

Oczywiście, że nie będzie placu zabaw ani skateparku gdyż teren na którym wójt chce umieścić te urządzenia jest zabezpieczony przez Sąd. A co najistotniejsze to wójt ma wiedzę na ten temat.

Powiązane treści