Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Rozbudowa Jastrzębiej w Żołędowie nadal nie ruszyła. Czy droga doczeka się remontu?

Dodano: 10.01.2023 | 13:33

Na zdjęciu: Przygotowania do inwestycji trwają od 2017 roku, kiedy to gmina Osielsko podpisała umowę z samorządem województwa.

Fot. IN

O rozbudowie ul. Jastrzębiej w Żołędowie (gm. Osielsko) mówi się od wielu lat. Znajduje się ona w ciągu drogi wojewódzkiej nr 244. Niestety do tej pory inwestycja ta nie została zrealizowana. Czy mieszkańcy i kierowcy w końcu doczekają się remontu?

Przygotowania do inwestycji trwają od 2017 roku, kiedy to gmina Osielsko podpisała umowę z samorządem województwa, na mocy której udzieliła pomocy finansowej na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi. Przetarg na to zadanie wygrała firma Voessing Polska.

– Prace projektowe objęły praktycznie wszystkie branże oraz uwzględniały konieczność poszerzenia pasa drogowego kosztem wielu prywatnych nieruchomości – mówi Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. – W trakcie tych prac zmieniały się też przepisy związane między innymi z uzyskiwaniem pozwoleń. W trakcie prac uwzględnialiśmy też wnioski mieszkańców i gminy związane np. z odwodnieniem, które rozszerzały istotnie zakres prac. W trakcie prac projektowych wystąpiła konieczność uwzględnienia zmian wynikających z rozbudowy sieci gazociągowej. Mimo tych dodatkowych wyzwań projektant konsekwentnie rozwiązuje wszystkie problemy, chociaż wymaga to dodatkowego czasu – dodaje.

Jak zaznacza przedstawiciel ZDW w Bydgoszczy, projektant uzyskał decyzję środowiskową, otrzymał pozwolenie wodno-prawne i jest na finiszu kompletowania materiałów (aktualizowane są uzgodnienia z gestorami sieci) do wniosku o ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – będące pozwoleniem i zarazem zatwierdzeniem nowego podziału nieruchomości i przejęcie niezbędnych gruntów pod inwestycje).

– Środki na prace budowlane zabezpieczyły w budżecie Urząd Marszałkowski i Gmina – informuje Michał Sitarek. – Łącznie na ten cel zarezerwowano wstępnie 11,5 mln zł. Dodatkowo konieczne będą jeszcze środki na wykupy nieruchomości. Zakres tej inwestycji na odcinku o długości 3,2 km jest wyjątkowo rozbudowany (m.in. nowe odwodnienie, przejęcia działek, przebudowa infrastruktury podziemnej: wod-kan, instalacje teletechniczne). Uzyskanie ZRID-u otworzy drogę do ogłoszenie przetargu na prace budowlane. Zadanie ze względu na wspomniany wcześniej zakres prac i konieczność etapowania realizowane będzie prawdopodobnie w cyklu dwuletnim – dodaje przedstawiciel drogowców.

Ostateczny projekt ma być gotowy w II kwartale 2023 roku. Przetarg na wybór wykonawcy ma nastąpić po uzyskaniu decyzji ZRID.

Jednocześnie ZDW przypomina, że w poprzednich latach na DW nr 244 odnowiono nawierzchnię w Tryszczynie, Bożenkowie i Maksymilianowie. W ubiegłym roku Powiat Bydgoski korzystający z marszałkowskiego dofinansowania z RPO WK-P (środki unijne) dokończył budowę dróg rowerowych na odcinku od Szosy Koronowskiej (dawnej DK nr 25) do węzła Maksymilianowo. ZDW współpracował też z GDDKIA w celu optymalnego połączenia drogi wojewódzkiej z dawną DK nr 5 w obrębie węzła Bydgoszcz Północ, gdzie powstało bezpieczne rondo. We współpracy z innymi samorządami przygotowywane są kolejne zadania na ważnej wojewódzkiej drodze (m.in. przebudowy skrzyżowań oraz nowe drogi rowerowe).

Czytaj więcej o planowanych pracach na drogach wojewódzkich TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments