Bydgoszcz
14C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 14 • L 14
16C
Sob
13C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRozpoczęło się wygaszanie latarni na terenach spółdzielczych. Enea Oświetlenie: „Nie mieliśmy innego wyjścia”
oświetlenie uliczne bydgoszcz
01.02.2021 | 12:12

Rozpoczęło się wygaszanie latarni na terenach spółdzielczych. Enea Oświetlenie: „Nie mieliśmy innego wyjścia”

Na zdjęciu: Od 1 lutego podwykonawcy Enei Oświetlenie rozpoczęli wygaszanie lamp na terenach spółdzielni mieszkaniowych.

Fot. Pxhere

W poniedziałek, 1 lutego rozpoczęło się wyłączanie latarni na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych. Te bowiem nie doszły do porozumienia ze spółką Enea Oświetlenie, odpowiedzialną za utrzymanie lamp i nie podpisały z nią umów. Enea podkreśla, że w tej sytuacji nie miała innego wyjścia.

Zawarta – po wielomiesięcznym sporze pomiędzy miastem a Eneą Oświetlenie – umowa na utrzymanie latarni należących do tej spółki obecnie (do 31 grudnia 2021 roku) obejmuje jedynie urządzenia, znajdujące się na terenach miejskich. Wraz z końcem 2020 roku wygasło natomiast porozumienie, na mocy którego Enea zajmowała się naprawą oświetlenia na obszarach należących do spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Te nie zgadzają się na podpisanie odrębnych umów z firmą oświetleniową, gdyż uważają, że zapewnieniem sprawności latarni – także na terenach spółdzielni – powinno zajmować się miasto.

Innego zdania jest prezydent Rafał Bruski, który oczekuje od spółki Enea Oświetlenie świadczenia usługi jedynie na terenach, których zarządcą w imieniu gminy jest prezydent miasta. Przedstawił również opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, która oceniła, że w świetle aktualnych uwarunkowań prawnych brak jest podstaw do finansowania oświetlenia placów i ulic, niebędących własnością gminy, znajdujących się na terenie wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych. Ponadto, urząd miasta wydał w tej sprawie komunikat prasowy, w którym podkreśla, że wchodzące od 1 stycznia 2021 roku porozumienie w sprawie oświetlenia ulic, placów i dróg jest „korzystne dla Bydgoszczy”, ponieważ obejmuje one tereny zarządzane przez prezydenta miasta, czyli „zdecydowaną większość” bydgoskich lamp.

Wobec podtrzymania przez spółdzielców decyzji o niepodpisywaniu umów z Eneą, spółka zapowiedziała, że od poniedziałku, 1 lutego zacznie wygaszać oświetlenie, położone na terenach nie należących do miasta. Ten radykalny krok jest tłumaczony „ograniczeniem ponoszenia nieuzasadnionych kosztów”. Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa Enei Oświetlenie Elżbieta Darol-Matuszewska, w poniedziałek rozpoczęło się wyłączanie lamp znajdujących się na terenach spółdzielczych. – Potrwa to 3/4 dni. Proces jest skomplikowany, ponieważ każda latarnia jest odłączana ręcznie – dodaje. Wynika to z faktu, że słupy oświetleniowe na działkach spółdzielni są połączone z tymi, które stoją na terenach miejskich.

Zobacz również:

Gotowski zabrał głos w sprawie awarii Mostu Uniwersyteckiego

Jak podkreśla Darol-Matuszewska, podczas ubiegłorocznej odsłony sporu przedsiębiorstwo odpowiedzialne za utrzymanie latarni proponowało przebudowę oświetlenia, tak by oddzielić latarnie na terenach miejskich od tych zlokalizowanych na terenach spółdzielczych.

Pierwszy raz w historii wyłączamy oświetlenie. Nie mamy wyjścia, ale jesteśmy dobrej myśli – przekonuje rzeczniczka Enei Oświetlenie. Spółka liczy bowiem, że miasto i spółdzielnia wypracują kompromisowe rozwiązanie, a wyłączenie latarni nie będzie oznaczało faktycznej likwidacji lamp.

O komentarz do decyzji Enei poprosiliśmy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Ten wyjaśnia, że obecnie nie jest już stroną sporu. – W połowie 2020 roku przekazaliśmy spółdzielniom, że zgodnie z ustaleniami to one powinny podpisywać umowy na utrzymanie latarni – wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych zareagował na zapowiedź wyłączenia latarni – 19 stycznia zwrócił się „do obu stron sporu”, apelując do prezydenta Bydgoszczy i Enei o porozumienie oraz „zapewnienie skutecznego oświetlenia terenów spółdzielczych oraz pozostałych w dotychczasowym układzie”. Jednocześnie spółdzielcy poprosili Eneę o zaproponowanie warunków umowy dla miasta, a do czasu uzyskania porozumienia zachowania dotychczasowych zasad utrzymania oświetlenia.

– Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu prawników naszych spółdzielni, którzy na ewentualność braku porozumienia będą rozważać możliwości rozstrzygnięcia sporu na drodze sądowej – podkreśla związek rewizyjny. I dodaje, że termin wprowadzenia „dodatkowych obciążeń finansowych dla mieszkańców spółdzielni” jest niekorzystny z uwagi na stan epidemii. Spółdzielcy planują też kolejne spotkania w ramach związku rewizyjnego oraz dalsze działania.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
3 miesięcy temu

Pięknie panie prezydencie , jak trzeba zapłacić podatek od gruntu na którym stoi blok to jest to teren miasta i się należy , ale jak trzeba oświetlić ulice na tym samym gruncie to już jest to teren spółdzielni wspólnoty . Brawo za hipokryzję

Janek
Janek
3 miesięcy temu

Pan Prezydent zapomniał dodać, że opinia RIO w Gdańsku powstała na prośbę władz Pruszcza Gdańskiego. Czy władze Pruszcza na bazie tej opinii wyłączyły oświetlenie spółdzielni? Jak czytałem w prasie dokument ten zawiera stwierdzenie, że jest to opinia i nie stanowi wykładni prawa. Z innej beczki, czym różni się Pani Kowalska, obywatelka miasta Bydgoszczy zamieszkała w spółdzielni mieszkaniowej od Pani Nowak zamieszkałej np. w zasobach ADM. Do kasy miasta wnoszą takie same daniny, a zatem mają takie same prawa do korzystania z oświetlenia nieruchomości. Mamy tu do czynienia z kultową sytuacją rodem bodajże z filmu „Miś”, „nie mam Pańskiego płaszcza i… Czytaj więcej »

danyy
danyy
3 miesięcy temu

płacąc podatek od gruntu na którym stoi mój dom mam spodziewać się, że miasto oświetli mi podjazd?

Powiązane treści