Rozpoczyna się przebudowa na Wojska Polskiego. Prace potrwają ponad rok
Dodano: 28.06.2018 | 10:07Na zdjęciu: Prace drogowców związane będą z przebudową węzła komunikacyjnego od pętli Magnuszewska do węzła Wojska Polskiego-Szarych Szeregów-Bełzy.
Fot. Stanisław Gazda
Na początku lipca rozpoczną się prace związane z przebudową trasy tramwajowej wzdłuż ul. Wojska Polskiego od pętli Magnuszewska do węzła Wojska Polskiego-Szarych Szeregów-Bełzy. W siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podpisano umowę na wykonanie robót.
Umowę na wykonanie prac remontowych wzdłuż ul. Wojska Polskiego podpisano podczas konferencji prasowej w siedzibie ZDMiKP. Prace wykona krakowska firma Grupa ZUE S.A., którą reprezentował prezes Wiesław Nowak. – Cieszymy się z tego, że możemy ten kontrakt zrealizować – mówił. Przypomniał, że w 1997 roku, to właśnie firma ze stolicy Małopolski wykonywała prace na ul. Gdańskiej, a potem także na Jagiellońskiej i Focha. – Ostatnio, w 2012 roku, wykonywaliśmy trasę na dworzec wraz z mostem tramwajowym. Wracamy teraz po kilku latach – dodaje. Jak mówi, to trudne przedsięwzięcie, ale wierzy w to, że prace uda się zrealizować w terminie. – Na pewno nie mogę obiecać, że nie będzie utrudnień, bo takowe wystąpią. Dołożymy wszelkiej staranności, żeby były one jak najmniejsze – zapewnił Nowak.
W ramach zadania wymienionych będzie około czterech kilometrów toru pojedynczego torowiska, będzie przebudowane całe skrzyżowanie oraz zostanie naprawione torowisko na odcinku od Magnuszewskiej do Bełzy. Z inwestycją powiązany jest zakup piętnastu nowych niskopodłogowych tramwajów od bydgoskiej Pesy, z którą zarząd dróg już wcześniej podpisał umowę. – To zadanie jest w trakcie realizacji – podkreślił szef drogowców Jacek Witkowski.
Po przebudowie będzie dodany prawoskręt w stronę ul. Szpitalnej. – To znacznie ułatwi nam organizację transportu komunikacji miejskiej, choćby w sytuacji awaryjnej, gdy tramwaje trzeba skierować na inne trasy – dodał prezes Witkowski. Przyznaje, że będą zmiany w organizacji ruchu, ale szczegóły nie są na razie znane. Inwestycja będzie wyposażona w system ITS. Szczegóły zmian w organizacji ruchu dopiero zostaną przekazane, póki co wykonawca robót musi je przedstawić drogowcom do analizy i zatwierdzenia. – Będziemy starali się minimalizować te utrudnienia, ale bardzo proszę o wyrozumiałość. Przebudowa czy budowa drogi to specyficzna inwestycja. Działamy na otwartym sercu, musimy robić swoje, ale z zachowaniem bezpieczeństwa. Nie chcemy zamknąć wszystkiego od razu – zaznaczył prezes ZDMiKP.
W prace włączy się również Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Na odcinku ponad 1,8 kilometra przebudowana zostanie sieć ciepłownicza na odcinku od ul. Szpitalnej do Magnuszewskiej. – Nasz zakres inwestycji jest niemniej ważny dla miasta i długo przez nas oczekiwany – mówił wprost prezes KPEC Andrzej Baranowski. I dodał: – Chcemy wykorzystać moment, kiedy będziemy mieli dostęp do ciepłociągu i mogli wykonać prace. W tej chwili mamy blisko 450 kilometrów sieci ciepłowniczych.
Prezes Baranowski podkreśla, że ta inwestycja znacząco ma poprawić warunki i komfort zarządzania siecią ciepłowniczą w okresie zimowym. Prace wykona konsorcjum firm Energoterm i Izoplus. – Firmy te rozpoczęły już pierwsze prace przygotowawcze i niebawem wejdą na plac budowy – zaznaczył prezes KPEC.
Prace potrwają do jesieni 2019. Inwestycja drogowa pochłonie około 65 mln zł, zaś ta przeprowadzona przez KPEC – ponad 14 mln.