Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rozszczelnienie ropociągu. Ropa wylała się na pobliskie pole

Dodano: 06.08.2023 | 09:22

Na zdjęciu: Do awarii doszło w gminie Chodecz. Ropa rozlała się na pobliskie pole buraków.

Fot. TVN24.PL / kadr z nagrania z drona z miejsca zdarzenia

Do zdarzenia doszło w sobotnie (5 sierpnia) późne popołudnie. – Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców – informują służby.

Dyżurny ze stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że do zdarzenia doszło w sobotę, tuż przed godziną dziewiętnastą w miejscowości Sobiczewy (gm. Chodecz, pow. włocławski) i doprecyzował, że na miejsce zadysponowano jedenaście zastępów straży pożarnej.

Jak relacjonował w TVN24 st. bryg. Grzegorz Jankowski z włocławskiej straży pożarnej, doszło do rozszczelnienia rurociągu, a ropa wylała się na pole uprawne. Z jednego z domów trzeba było ewakuować dwie osoby, nikomu nic się stało. Obok zastępów PSP pracowali także strażacy zakładowego PERN.

 

Jak w komunikacie przekazała wczoraj wieczorem rzecznik prasowa PERN S.A. Katarzyna Krasińska, rozszczelnienie miało miejsce na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka, którym ropa naftowa dociera do Niemiec, a na uszkodzonej nitce natychmiast wyłączono tłoczenie. Druga nitka rurociągu działa bez zmian, a sytuacja jest na tyle opanowana, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców.

 

– W tym momencie spółka bada przyczyny zdarzenia – powiedziała Krasińska i dodała, że rekultywacja terenu rozpocznie się niezwłocznie po zakończeniu akcji naprawczej tak, aby jak najszybciej przywrócić go do pierwotnego stanu, zaś wszystkie prace odbywają się pod nadzorem służb ochrony środowiska. – Pozostałe elementy infrastruktury PERN, w tym odcinek pomorski, którym tłoczona jest ropa naftowa przypływająca tankowcami do Polski, a potem także do Niemiec działa w trybie standardowym. Infrastruktura spółki podlega cyklicznym badaniom stanu technicznego zgodnie z prawem. Polskie rafinerie otrzymują ropę naftową zgodnie z nominacjami. Sytuacja nie ma wpływu na dostęp do paliw dla polskich kierowców – zapewniła rzecznik prasowa PERN S.A i na koniec podkreśliła, że w związku ze zdarzeniem spółka pozostaje w kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Regionalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Tymczasem z komunikatu, jaki spółka PERN S.A. wydała w niedzielny poranek wynika, że służbom udało się już dostać do miejsca, w którym doszło do uszkodzenia rurociągu. Trwają prace przygotowawcze do naprawy magistrali.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gucio
Gucio
9 miesięcy temu

To ta ropa, którą Niemcy kupują w ramach sankcji nałożonych na Rosję?